Közös történelmi múltunk kutatása

Kassa. Szakmai együttműködési szerződést kötött Kassa Város Levéltára és a Magyar Országos Levéltár.

Kassa. Szakmai együttműködési szerződést kötött Kassa Város Levéltára és a Magyar Országos Levéltár. Az intézmények a jövőben egymás tudományos munkatársainak rendelkezésére bocsátják archívumaik tartalmát, és megosztják egymással a kutatások eredményeit, ily módon növelve a két ország polgárainak ismereteit közös történelmi múltunkról. A felek szerint az együttműködés a szlovákok és a magyarok kulturális tudatának erősítését is szolgálja majd.

„Remélem, ez a szerződés lehetővé teszi az aktív és rendszeres kapcsolattartást. Kassa bizonyos aspektusból épp olyan érdekes lehet Budapest számára, mint amilyen érdekes számunkra a magyar főváros. A mi levéltárunkban olyan időszakokból is őrzünk iratokat, amelyekből Budapesten nem maradtak fenn írásos emlékek, például a török megszállás idejéből. 1544-ben Buda a török birodalom része lett, és csak 1686-ban szabadult fel, a köztes időszakból csupán néhány dokumentumot őriznek az ottani levéltárban” – tudtuk meg Jozef Kirsttől, a kassai intézmény igazgatójától.

A két város a múltban egyforma jogi rendszer alapján működött és élénk kapcsolatot ápoltak egymással. A Budáról érkező leveleket Kassán őrzik, a válaszlevelek azonban megsemmisültek, tartalmukra csak következtetni lehet.

Az együttműködés előjátékaként a két levéltár november végén közösen szervezte Kassán azt a tudományos konferenciát, amely II. Rákóczi Ferenc munkásságával foglalkozott.

A „nemzet emlékezete”-ként is emlegetett Magyar Országos Levéltár ez év március 1-jén ünnepelte létrejöttének 250. évfordulóját. Az intézmény a nemzeti múlt írott emlékeinek, vagyis a történelmi Magyarország egykori kormányzati szervei, intézményei, kiemelkedő családjai dokumentumainak központi őrzőhelye. A 18. században a magyar országgyűlés iratait őrizte, 1867-től pedig a törvények első, hiteles példánya is ide került, továbbá itt gyűjtötték össze a megszűnt királysági és erdélyi kormányhivatalok iratait. Kiemelkedő gyűjteményei közé tartozik a középkori oklevelek együttese, a terv- és térképtár, valamint az ország történelmi családjainak (pl. Esterházy, Széchényi, Festetics, Bethlen, Nádasdy) levéltárai. Az archívumban jelenleg 73 kilométernyi iratot, illetve 64 millió mikrofilmfelvételt őriznek.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?