<p>Szakemberek szerint itt a kullancsszezon, ami fokozott óvatosságot igényel. Komoly gondokat okozhatnak a kullancscsípések.</p>
Közeleg a nyár – egyre fokozódik a kullancsveszély
Kassa |
Idén eddig 7 ember szorult kórházi ellátásra boreliózis miatt a kassai L. Pasteur Egyetemi Kórház infektológiai klinikáján, de kullancscsípés miatt kialakult agyhártyagyulladást még nem regisztráltak. Tavaly összesen 15 olyan beteget láttak el, aki borreliosisban szenvedett, 3 olyant, akinek kullancscsípés okozott agyhártyagyulladást. Ladislava Šustová, a kórház szóvivője arról tájékoztatta lapunkat, a kullancsok áprilistól októberig jelentik a legnagyobb veszélyt. A kullancsok gyakran csak több óra után fúrják be magukat az ember bőre alá, addig a megfelelő helyet keresik. Elsősorban az olyan részeket, ahol puhább a bőr. Éppen ezért a kirándulások után javasolt a ruhák kirázása, a zuhanyozás és az egész test átnézése. A legtöbb mítosz a kullancsok eltávolításának módját övezi. Šustová tájékoztatása szerint a legmegfelelőbb mód az, ha a kullancsot pinzettával távolítjuk el, ügyelve arra, hogy ne nyomjuk szét. Az eltávolítás előtt és után is javasolt az érintett területet lespriccelni alkoholos fertőtlenítővel. Ha a kullancs valamely része mégis a bőrben marad, érdemes a bőrt antibiotikum tartalmú kenőccsel bekenni, illetve orvoshoz fordulni, aki eltávolítja a kullancsot. A kullancscsípés több komoly betegséget okozhat. Az egyik legismertebb az agyhártyagyulladás, melynek tünetei csak egy-két hét után jelentkeznek. A betegség két fázisban folyik le. Először olyan tünetei vannak, mint egy könnyű náthának, utána 2–6 napos tünetmentes időszak következik. Ezután magas láz, fejfájás, hányás és egyéb tünetek jönnek elő. Akár maradandó károsodást, esetenként halált is okozhat. Szerencsére Szlovákiában csak a kullancsok 2 százaléka hordozza magában az agyhártyagyulladást okozó vírust. Más a helyzet a borreliosissal, mely fertőzést a kullancsok 15–25 százaléka hordozza magában. Legjellemzőbb tünete – a betegek 60–80 százalékánál fordul elő – a kullancscsípés helyén keletkezett, egyeurósnál nagyobb vörös folt, mely fokozatosan fakul a közepén. Ha nem kezelik, komoly és tartós szív-, idegrendszeri és ízületi problémákat okozhat. „Lényegében egész Közép-Európa egy tűzfészek, ahol kullancsok okozta betegségek fenyegetnek. Leginkább a szomszédos Csehországban, Ausztriában és Magyarországon kell óvatosnak lenni, továbbá Bajorországban, Szlovéniában és a balti államokban” – nyilatkozta Ladislav Virág, a kassai L. Pasteur Egyetemi Kórház infektológiai klinikájának főorvosa.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Korábbi cikkek a témában
2024. 11.02.
Berobbant az őszi kullancsinvázió
2024. 09.08.
Készüljünk fel az őszi kullancsszezonra!
2024. 06.11.
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.