Közel fél évszázados az Ilosvai Néptáncegyüttes

<p>Nagyida (Veľká Ida). Az Ilosvai Selymes Péter Néptáncegyüttes próbaterme néhány évvel ezelőtt leégett. Azóta a nagyidai alapiskola tornatermében próbálnak. Két éve pályázati pénzből és önerőből megvettek egy házat, itt szeretnék berendezni az új próbatermet, egy falumúzeumot és egy kiállítótermet.</p>

NÉMETI RÓBERT

A csoport elődje a negyvenes években alakult, de az első hivatalos feljegyzés csak 1951-ből való. A csoport a színjátszómozgalom keretében indult, s csak később állapodott meg a néptáncnál. Az együttes közel félszázados munkája során folyamatosan jelen volt a csehszlovákiai és az egyetemes magyar kultúrában. „Az együttes 1974-ben vette fel az Ilosvai Selymes Péter Néptáncegyüttes nevet. A rendszeres művészeti munka eredményeként az Ilosvai rangos helyet vívott ki magának a népművészeti együttesek sorában, aminek az lett az eredménye, hogy szinte minden járási, körzeti és országos seregszemlére meghívást kapott” – mondta Kupec Mihály, a néptánccsoport egyik vezetője.

A csoportot Kupec Mihály és Kupec Andrea igazgatja, Lipták László segítségével. Az együttes több évtizedes munkájával, közösségszervező tevékenységével Nagyidát és a szlovákiai magyarságot is képviseli. Számos helyen turnéztak, például Spanyolországban, Belgiumban, Franciaországban, Erdélyben.

„Baráti kapcsolataink révén képviseltük a szlovákiai magyar kultúrát Dél-Amerikában Uruguayban, Argentínában és Brazíliában is. A legnagyobb siker mégis az, hogy a Néptáncosok Bemutató Színpadán háromszor egymás után megkaptuk a kiválóan minősült együttes címet, és a nagykállói néptáncfesztiválon többször nívódíjasok lettünk” – tette hozzá Kupec Mihály. A 24 fős csoport célja a magyar néptánckultúra hiteles képviselése otthon és külföldön. Előadásmódjukra a hagyományok tiszteletben tartása jellemző. Évente általában 35–40 alkalommal lépnek fel, rendszeres résztvevői a Jászberényi Csángó fesztiválnak és különböző magyarországi fesztiváloknak. „A csoport legrégebbi tagja Kupec Andrea és én. Házasságok is köttettek, és már van utánpótlás is. Nagy öröm, mikor apa és fia, vagy anya és lánya együtt táncol a színpadon” – tette hozzá a csoport vezetője.

Legközelebb a nagytárkányi Tisza Népdalkört mutatjuk be.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?