Most aztán vitatkozhatnak a történészek, a nemzetközi jogászok és a politológusok, precedenst teremtettek-e a koszovói albánok a függetlenségük kikiáltásával, vagy nem. A szerbeknek természetesen nem tetszik a dolog, hiszen annyiban igazuk van, hogy éppen Rigómezőn harcoltak a nemzeti függetlenségükért.
Koszovofóbia
Mint látjuk, a mai állapotokhoz hasonlóan, hat évszázada sem volt egyszerű a képlet Rigóföldön. Együtt és egymás ellen, közösen és egymásnak uszulva páholták egymást eleink. Közép-kelet-Európa és a Balkán hadvezérei és kiskirályai pedig mindig is hajlamosak voltak a nagyobb hatalom előtt hajbókolni.
Mint az elején említettem, a szerbeknek nem tetszik a koszovói történet, mert nemzeti bölcsőjüknek tekintik a területet. Az albánok, ha nem is bölcsőjüknek, legalábbis hazájuknak, s joggal, hiszen benépesítették, és mára elegük lett a szerbekből. A magyarok meg – másokkal együtt – szokás szerint ott véreztek a geopolitikai célok oltárán. Pedig holt volt még akkor a nemzetközi jog? Azt csak 1648-tól, a vesztfáliai béke óta datálják. Ekkor mondták ki először, hogy a statusquó-ról nem népek, hanem államok döntenek. Ami önmagában nézve is elég bizarrnak tűnik, hiszen azóta eltelt vagy három és fél évszázad, és ezalatt született meg például az amerikai függetlenségi nyilatkozat, hogy Belgium Hollandiából történt kiválását ne is említsük. Az egyik oldalon tehát a népek önrendelkezési óhaja és joga, a másikon a nagyhatalmi diktátumok, Trianon és Jalta szelleme. Ha a szerbek az előbbit komolyan vették volna, és nem veszik el Koszovótól az autonómiát, talán elkerülhetik a saját Trianonjukat. Késő bánat, marad a siránkozás, az egykori kisantant részéről is. Más idők járják. Hiába sumákolnak és tiltakoznak éppen azok az országok, amelyekben jelentős kisebbség él, és amelyeknek rossz a lelkiismeretük (Oroszország, Románia, Szlovákia, Spanyolország stb.), a koszovói albánok történelmet írnak a szülőföldjükön. Ahogyan ezt megtette Szlovákia és a volt szovjet, jugoszláv tagköztársaságok. S akkor senki nem óbégatott a nemzetközi jogról. Mindazonáltal ideje már felejteni az elavult statusquón alapuló vesztfáliai nemzetközi rendszert.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.