Kis csoportok, tágas terek és elegendő nevelő

Dunaszerdahely. Tavaly októberben kezdődött és a nyár folyamán befejeződött a dunaszerdahelyi gyermekotthon átépítése és szervezeti működésének modernizációja.

Dunaszerdahely. Tavaly októberben kezdődött és a nyár folyamán befejeződött a dunaszerdahelyi gyermekotthon átépítése és szervezeti működésének modernizációja. Az újítások talán legfontosabb eredménye, hogy egy nevelőre maximum két-három gyermek jut, ami lehetővé teszi az egyéni foglalkozást, a nagyobb odafigyelést és az erősebb kötődést. Az átalakítást megelőzően csupán hat nevelőnőt alkalmaztak, jelenleg azonban tízen vannak tizennyolc gyerekre.

„Az otthon megújulását négy pilléren gondoltuk el: épületváltozás, új nevelők alkalmazása, gazdasági átalakulás és új nevelési stílusok bevezetése” – magyarázta Vybochová Katalin, az intézet igazgatója. A gyermekotthonnak helyet adó Nefelejcs utcai épületet átépítették, oly módon, hogy két lakást hoztak létre az intézetben. Mindkét lakásban gyerekszobák, nappali, konyha és szociális helyiségek találhatók. A gyerekeket két csoportba osztották, figyelembe véve a testvérpárokat, a barátságokat, és ügyelve arra, hogy mindkét csoport vegyes korosztályú legyen. A gazdasági megújulás elvei szerint az egyes csoportok és állandó nevelőik saját maguk gazdálkodnak a költségvetésükkel, bevásárolnak, főznek, mosnak és takarítanak. „Minél családközelibb modellt szerettünk volna bevezetni” – indokolta az ötletet az igazgatónő. – „Persze, voltak olyan nevelők, akiknek ez a rendszer nem felelt meg, ők felmondtak. Helyettük újakat vettünk fel. A gyermekek között is akadt, aki nehezményezte a hirtelen rendszeressé vált házimunkákat, ám később, mikor önálló életet kell kialakítaniuk, hasznukra válnak a gyakorlati tapasztalatok.”

A nevelést egyrészt gyakorlati elemekkel gazdagították, másrészt nagyobb súlyt fektetnek az önbizalom és az önállóság kialakítására. „A tapasztalat azt mutatja, sok, intézetből kikerült fiatal a végzettségi szintjének nem megfelelő munkakörben helyezkedik el” – hangsúlyozta Vybochová.– A célunk az, hogy kikerülve innen eléggé önállóak legyenek, kellő jóindulattal és tudással rendelkezzenek.” Az otthon alkalmazottai egy tanfolyamon vesznek részt, melynek célja, hogy a nevelők személyi felelősséget vállaljanak a gyermekek fejlődéséért. A Pride nevű amerikai modellt bemutató program legfőbb elve, hogy nem csoportot nevelnek, hanem mindenkinek két-három gyermeke van, akivel minden téren foglalkozik.

Szlovákiában az elmúlt években elkezdődött egy folyamat, amely a nagy és zsúfolt gyermekotthonok felszámolását tűzte ki célul. A dunaszerdahelyi intézmény az elsők közé tartozik, amelynek – állami támogatásból, helyi vállalkozók adományaiból és az ott dolgozók kitartó munkájából – ezt a célt sikerült elérnie. A nem saját családjukban nevelkedő gyermekek érdekében az elkövetkező években további terveik vannak, pótszülői csoportokat próbálnak szervezni.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?