<p>Befejezéséhez közeledik a Galántai járásban található Királyrév Oncsa részében a házakat a Feketevíz áradásától védő gát megerősítése. „A 2006-os árvíz idején 67 ház volt víz alatt a faluban, az ilyen helyzetek megelőzésére szolgál ez a megerősített gát” – mutatta Racskó Pál polgármester az oncsai kertek végében húzódó betonfalat.</p>
Királyréven új gát épül
A kertek és a Feketevíz partja között még 1965-ben építettek árvízvédelmi céllal egy alacsonyabb betonfalat, ez képezte az alapját a kerteket bekerítő drótkerítés oszlopainak is, ám ez azóta egyrészt megrepedezett, másrészt alacsonynak is bizonyult. Ezt erősítik meg most egy új betonfallal 113,6 méteres tengerszint feletti magasságra, mintegy 350 méter hosszúságban. Ám ahhoz, hogy ezt meg tudják csinálni, és hogy egyáltalán hozzáférjenek nehéz gépekkel a falhoz, előbb a mellette lévő vízparton kellett feltölteni egy új utat úgy, hogy azon teherautók és egyéb gépek tudjanak közlekedni. Ezt a töltést tavaly a Feketevíz kezelője, a Szlovák Vízügyi Vállalathoz tartozó, vágsellyei székhelyű Alsó Vágmenti Ármentesítő Vállalat megépítette. A betonfal építését és a gáterősítést is ez a vállalat végzi.
Miroslav Spál, a vállalat igazgatója lapunknak elmondta, a házak melletti gátrész megerősítését még idén befejezik, de egy darabon a falu mögött is magasítják a gátat. A 113,6 méter tengerszint feletti magasságig betonozott fal mellett még 40 centiméternyi földgáttal magasítják a partot, mivel az egész királyrévi és nádszegi szakaszon 114 méteres tengerszint feletti magasságra emelik a gátakat. Erre azért van szükség, hogy mind a Vág, mind a Duna úgynevezett százéves vízállása által előidézett esetleges áradásnak ellenállhassanak. Az Oncsa körüli gátrész kiépítése mintegy 2,3 millió koronás (76,3 ezer euró) beruházást jelent, amit az ármentesítő vállalat finanszíroz. „A lakókkal olyan szerződéseket kötöttünk, amelyek alapján lebontják a régi drótkerítésüket, az ármentesítő vállalat megépíti a betonfalat, oszlopokat állít, a lakosoknak pedig csak a drótkerítést kell a saját költségükön felrakniuk” – tájékoztatott Racskó Pál. A polgármester azt is elárulta, a község azzal járult hozzá a gátépítéshez, hogy közhasznú munkásokkal tisztíttatta ki a folyópartot, távolította el a bokrokat, hogy ott is lehessen építeni. Miroslav Spál igazgató elmondta, az oncsai gátépítés egy átfogó árvízvédelmi beruházási rendszer részét képezi.
A rendszer terveit, amelyekben mind a nádszegi, mind a királyrévi szakasz gátrendszerének a megerősítése szerepel, a 2006-os árvíz után kezdték el kidolgozni. Nádszeg kataszterében mintegy 25 millió koronányi (830 ezer euró) munkát végeztek, főleg földmunkákat a gát körül. Tervezik a Dernye patak gátjainak a megerősítését is, amely Peredet védené az árvíztől. Királyrévben jövőre is folytatni szeretnék a munkát a Feketevíz jobb oldali gátjának a megerősítésével. Racskó Pál polgármester jónak tartja Tibor Mikuš nagyszombati megyeelnöknek azt a kezdeményezését, hogy katasztrófa-pénzalapot hozzanak létre a megyében, amelyből a természeti katasztrófáktól sújtott lakosokat segíthetnék. (Gaál László)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.