Ki hitelez a gazdáknak?

Dunaszerdahely |

<p>Patthelyzetbe kerültek a déli régió gazdálkodói – mivel a 2009-es évet a mezőgazdasági ágazat jelentős veszteséggel zárta, a pénzintézetek óvatosabban folyósítanak hitelt a gazdálkodóknak.</p>

A mezőgazdasági tárca ennek ellenére is derűlátó.

„Az rendelkezésünkre álló adatok alapján már 2009 végén jeleztük a mezőgazdasági minisztériumnak, hogy az agrárium nem kis veszteséggel fog zárni – közölte lapunkkal Patasi Ilona, a dunaszerdahelyi regionális agrárkamara igazgatója. – A tárcavezető viszont egyik nyilatkozatában azt mondta, a statisztikai adatok és az előrejelzések szerint az agrárágazat haszonnal zárta az elmúlt évet. Félő, hogy a parlament elé kerülő Zöld Jelentésben is ez az optimizmus fog tükröződni, ami azonban nem felel meg az ágazat valós helyzetének.”

A Dunaszerdahelyi járás tejtermelési kvótája évi 73 millió liter; míg 2008-ban a termelők a tejet 30 eurócent átlagáron tudták értékesíteni, tavaly már csak 19 centért vásárolták fel tőlük. Az ágazat így 35 százalékos bevételkiesést mutat ki, ami közel nyolcmillió euró veszteséget jelent. Hasonló a helyzet a sertéstenyésztő ágazatban is, ugyanakkor a termények felvásárlási ára tavaly átlagban 30 százalékkal csökkent. A dunaszerdahelyi járásban összesen hetvenezer hektáron folyik mezőgazdasági termelés; az eddigi összesítések alapján hatvanezer hektárnyi megművelt földterület esetében hektáronkénti 205 eurós veszteség mutatható ki, ami összességében 12,3 millió euró bevételkiesésnek felel meg.

„Kollégáim is veszteségekről számolnak be – közölte Patasi Ilona. – A Nyitrai járás például 8,7 millió veszteséggel zárt, az Érsekújvári pedig hasonló helyzetben van, mint mi. Veszteségekről számol be a Komáromi és a Lévai járás is.”

Nem fedi a valóságot a kormány azon kijelentése sem, hogy a bankok pozitívan viszonyulnak a mezőgazdászokhoz, és hitelekkel segítik az idei termés megalapozását – az igazgatónő szerint a termelőknek azzal kell szembesülniük, hogy a veszteség miatt a pénzintézetek elutasítják hitelkérelmeiket. Megoldásként több termelő külső tőkecsoportok bevonásával próbálja megoldani a helyzetet, ám ez magában hordozza annak lehetőségét, hogy a szövetkezetekben tulajdonrészhez jutó befektetők rövid időn belül többségi tulajdonossá válnak.

„Ha ez bekövetkezik, megeshet, hogy a veszteséget termelő ágazatokat egyszerűen megszüntetik, s ez néhány, ma még működő szövetkezet esetében drasztikus mértékű elbocsátásokhoz, leépítéshez vezethet” – tette hozzá Patasi Ilona.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?