<p>Nagy az érdeklődés a megyei választásokat lebonyolító bizottsági tagság iránt, Dél-Gömörben néhány településen kereset-kiegészítési forrásnak számítanak a megyei választások. Vannak családok, amelyeknek mindegyik felnőtt tagja – akár más-más párt képviseletében – választási bizottsági tag lesz.</p>
Kereset-kiegészítési lehetőség a választási bizottsági tagság?
Több nógrádi és gömöri település polgármestere is jelezte lapunknak, falujában indokolatlanul nagy létszámúra duzzadt a helyi választási bizottság. Néhány évvel ezelőtt legfeljebb hattagúak voltak a bizottságok, most nem ritka a tizenegy-tizenkét tagú választási bizottság sem a kistelepüléseken. Mivel az állam a választásokra külön, és célirányosan felhasználható összeget különített el, a napidíjukat és egyéb pótlékaikat biztosan megkapják a bizottsági tagok. A polgármesterek úgy látják, sokan ennek a biztos bevételnek a tudatában kereset-kiegészítési lehetőségnek tekintik a választásokat. Mint azt többen is megerősítették, az ilyen „megélhetési” választási bizottsági tagoktól nem lehet komoly munkát várni. Olyan esetről is hallottunk, hogy az illető bizottsági tag nem tudott írni-olvasni, csak a nevét tudta aláírni. A voksok számolásában nem is vett részt. Az ehhez hasonló esetek felháborítják a kistelepülések polgármestereit. Az ilyen tagok helyett ugyanis nekik kell az érdemi munkát elvégezniük. A jegyzőkönyv megfogalmazása és megírása, a választások eredményéről szóló jelentés elkészítése az ő nyakukba szakad, miközben más veszi fel a pénzt, mert valamelyik párt kiküldte.
A választási törvény értelmében Szlovákiában mindegyik bejegyzett politikai párt jogosult volt minden választási körzetbe egy általa megbízott tagot delegálni. Ilyen lehetősége a civil szerveződéseknek is van. A bizottsági tag megközelítőleg 40 euró (1200 korona) tiszteletdíjra és étkezési támogatásra, költségtérítésre jogosult. A költségek fedezésére a községek már meg is kapták az előleget, a teljes összeget pedig a választások második fordulója után számlázzák ki.
Sok településen a választási bizottság létszáma a duplájára nőtt, az ezzel járó többletkiadást fölösleges pazarlásnak tartják a polgármesterek. „Válságról beszél a kormány, megszorító intézkedéseket szorgalmaz, a falvakat szinte megfojtja, de a választási bizottságokra két kézzel szórják a pénzt. Szerintem ez így pocséklás, különösen akkor, ha a semmiért kapják egyesek a pénzt” – mondta Hanobik Irén, Abafalva polgármestere.
Gömörhöz hasonlóan Nógrád déli részén is a megszokottnál több választási bizottsági tag delegálásával számolnak. György Péter, Ragyolc polgármestere szerint különbséget kellene tenni a választások közt is. A polgármester úgy gondolja, nem egyforma mennyiségű munkát kíván például egy parlamenti választás – ahol a preferenciaszavazatokat is meg kell számolni – és egy megyei elnökválasztás második fordulója, amikor mindössze két jelölt van. „Én is tudok olyanról családról, ahol a férj, a felség, a felnőtt gyerekek, idősebb családtagok mind-mind rendszeresen tagjai a választási bizottságoknak. Ebben az évben négy voksolást kell lebonyolítani, ez így egészen tekintélyes bevétel. Szerintem a bizottsági tagok költségeit nem kellene teljes egészében állnia az államnak. Én a pártokra hárítanám a költségeknek legalább egy részét” – mondta György Péter, Ragyolc polgármestere. (szasz)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.