A közösségi médiában jelent meg egy bejegyzés a múlt héten a Senec Moje Mesto–Szenc, az én városom helyi aktivista csoport oldalán arról, hogy a Napfényes-tavak vize nem alkalmas fürdésre. A város viszont a hivatalos oldalán cáfolta ezt az állítást. A hétvégén megkezdődik a turistaszezon.
Kérdéses a Napfényes-tavak vízminősége
Az aktivista csoport bejegyzése alapján már évek óta több a megengedettnél a szennyeződés a tavakban.
Kétféle minősítés
„Szlovákiában két rendelet szól a vízminőségről. Az egyik a nemzeti, a másik az európai normák alapján határozza meg, milyen minőségű víz alkalmas fürdésre. A nemzeti rendelet a víz éppen aktuális állapotával foglalkozik, az európai hosszabb távon figyeli a vízminőség alakulását. Ennek alapján, ha a víz minősége 5 egymást követő évben nem megfelelő, a Regionális Közegészségügyi Hivatalnak kell betiltania a fürdést” – olvasható a bejegyzésben, amelyben a helyi aktivisták arra hívják fel a figyelmet, hogy a Napfényes-tavak vize három éve nem megfelelő minőségű. Megkeresésünkre Szenc város szóvivője a következőkről tájékoztatott: 2016. augusztus 8-án mutatták ki bizonyos (hasmenést és húgyúti fertőzést okozó) baktériumok jelenlétét a tavakban. A mért érték jóval a megengedett fölött volt. „Hozzá kell tenni azonban, hogy a mérést a turistaszezon végén, a legnagyobb forróságban végezték, amikor a legrosszabb állapotban voltak a tavak. Mivel az Európai Bizottság az ötéves átlagot veszi alapul, egyetlen kiugró rossz érték is képes negatívan befolyásolni a többéves értékelést. Egy, 2016. július 11-én elvégzett méréskor például tizennégyszer kevesebb baktérium jelenlétét mutatták ki az augusztusi méréshez képest. Az egyszeri alkalommal mért rossz eredményt az illetékes hivatal nem köteles figyelembe venni, illetve rövid távú szennyeződésként értékelheti. Esetünkben beszámították az átlagba az egyszeri kiugróan magas értéket” – fejtette ki Martina Ostatníková, Szenc város szóvivője.
Jók az újabb eredmények
A szóvivő hozzátette, legutóbb június 2-án vett mintát a Regionális Közegészségügyi Hivatal a szenci tavakból, a kedden (június 16-án) megküldött eredmények alapján a víz minősége megfelel az előírásoknak, tehát alkalmas a fürdésre. A részletes eredmények megtekinthetők a város honlapján és a tavak bejáratánál, amelyeket folyamatosan aktualizálnak. „A lakosok maguk is összehasonlíthatják a vízminőség aktuális értékeit az előírt határértékekkel. A város és a Szenci Idegenforgalmi Igazgatóság baktériumos tisztítással igyekszik javítani a vízminőségen. Ez az eljárás, amelyet 2017-ben megkezdtünk, pozitív eredményeket hozott, azonban hosszú és költséges folyamatról van szó, ennek ellenére a város dolgozik azon, hogy megoldást találjon rá. Nemrég megjavíttattuk a Szentháromság-kápolna körüli csatornákat, amely szintén hatással lehet a vízminőségre” – részletezte Martina Ostatníková.
Költséges tisztítás
A tavakat üzemeltető Szenci Idegenforgalmi Igazgatóság teljes egészében a város kezében van. 2017-ben 16 128 eurót költött a város a költségvetéséből a szervezet támogatására. 2018-ban több mint 8 ezer eurót, tavaly csaknem 25 ezret költött, idén pedig az előzetes számítások alapján nagyjából 24 ezret szán a város a víztisztításra. „A nyár folyamán a csatornahálózatot folyamatosan megfigyeljük majd, hogy leleplezhessük a szennyvíz esetleges tavakba szivárgását. A város tervei között szerepel egy ökológiai tisztítás és a tavak kibágerozása is, ez azonban igényes és hosszú távú projekt” – tájékoztatott a városi szóvivő.
Indul a turistaszezon
A turistaszezont június 19-én nyitják meg a Napfényes-tavaknál, a Regionális Közegészségügyi Hivatal megadta rá az engedélyt. A 2016-ban mért rossz érték után az alkalmazott baktériumos kezelés meghozta a várt eredményt. A város és a Szenci Idegenforgalmi Igazgatóság aktív párbeszédet folytat a Regionális Közegészségügyi Hivatallal. Jövőre várhatóan sokkal jobb átlagérték lesz kimutatható, hiszen 2017-től fogják számítani az ötéves átlagot. A hivatal állásfoglalásában az olvasható, hogy mivel a vízminőség értékelése kétféle szempontból történik, ezért ellentmondásos eredmények születhetnek, ha az összefüggéseket nem tárják fel részletesen. „Ezért fontos mindig ismertetni, milyen feltételekkel és milyen céllal készült a vízminőség vizsgálata. Ugyancsak fontos azt is hozzátenni, hogy az európai normák alapján a nem megfelelő besorolás, amely a hosszú távú vizsgálatokra vonatkozik, nem jelenti azt, hogy a természetes fürdőhelyen a víz minősége nem lesz megfelelő a fürdésre a turistaszezon ideje alatt. Az idei szezonban a vízminőség elbírálása az aktuális elemzések alapján a nemzeti követelmények szerint fog történni” – áll a Regionális Közegészségügyi Hivatal legfrissebb elemzésében.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.