<p>Nyár végéig befejeződhet a Párkány és Esztergom közé tervezett teherkomp megépítésére kiírt közbeszerezés, és ősszel elkezdődhet az építkezés. A szerződés értelmében a kompot 2015. június 30-ig kell átadni.</p>
Jövő nyárra megépülhet a párkányi teherkomp
A 2008-ban megrekedt beruházás egy pótlólagos pályázati kiírásnak köszönhetően kapott új lendületet. A 4,8 milliós fejlesztést az Európai Unió mellett a szlovák és a magyar állam is támogatja. A teherkomp a kombinált teherfuvarozás és egy környezetkímélő szállítási rendszer első lépése lehet. Első helyen szerepel az Ister-Granum Integrált Területi Beruházás listáján is. „A teherkomp társadalmi elfogadottságában kulcsfontosságú, hogy a jövőben a beruházási terv többi eleme is megvalósuljon” – véli Farkas Iván, az MKP gazdaságpolitikai és régiófejlesztési alelnöke.
Az integrált területi beruházás az Európai Unió új eszköze a 2014 és 2020 közötti programozási időszakra. Lehetővé teszi, hogy egy térség szereplőinek fejlesztési terveit összevontan valósítsa meg. A 2008-ban alakult Ister-Granum Európai Területi Társulás (angol rövidítése EGTC) olyan jogi forma, amely a határ mindkét oldalán önálló jogi személy, ezért a határ menti fejlesztések legadekvátabb eszköze. Működését a szlovák és a magyar hatóságok is jóváhagyták. Az Ister-Granum EGTC egyebek mellett egy határon átnyúló vállalkozási logisztikai övezet kialakításán dolgozik, amely a régió foglalkoztatását is javítaná. Tavaly Esztergomban számoltak be az első integrált területi beruházásról.
„A teherkomp mellett az Ister-Granum Integrált Területi Beruházás része a folyami kikötő fejlesztése és logisztikai terminál Párkányban, egy intermodális logisztikai terminál Ebeden, az esztergomi repülőtér fejlesztése, a barnamezős ipari park fejlesztése Párkányban, szennyvíztisztító létesítése a párkányi ipari parkban, zöldmezős ipari park létrehozása Ebeden és a nyergesújfalui ipari park fejlesztése” – mondta Nagy Péter, az Ister-Granum EGTC igazgatója. A beruházás eleme egy Ister-Granum vállalkozói, befektetői és szolgáltatóközpont Esztergomban és egy párkányi inkubátorház is. „Fontos, hogy az integrált területi beruházás tervezett elemei közül az ipari parkok és a logisztikai központok megvalósuljanak, hogy az itt élők érezzék, régiójuk a fejlődés útjára lépett” – hangsúlyozta Farkas Iván.
A párkányi papírgyár felszámolásával munkahelyek százai szűntek meg a régióban. A munkahelyek létrehozásával járó befektetéseket és a potenciális beruházókat – Párkány kedvező fekvése ellenére – elriasztja, hogy az itt előállított termékeket csak kétszáz kilométeres kerülővel tudják Magyarországra szállítani. A 2001-ben átadott Mária Valéria hidat a 3,5 tonnás súlykorlátozás miatt a teherforgalom nem használhatja. A 400 négyzetméter rakfelületű teherkomp 16 tonna tengelyterhelés elviselésére, tehát – a járművek méretének és terhelésének függvényében – négy kamion egyidejű szállítására lesz alkalmas. A becsült menetidő mellett naponta 70–80 kamiont szállíthatna át a Dunán.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.