Javában dúl a gombaszezon – körültekintően gombázzunk és csak bevizsgált gombát fogyasszunk!

gombaszedés németi
Mecenzéf/Jászó |

Kedvezett a gombatermésnek az időjárás, az ország erdei tele vannak gombával. A szakértők arra hívják fel a figyelmet, mindenki vizsgáltassa be a frissen szedett gombát, mert a gombamérgezés életveszélyes lehet.

Az előző hetekben lehullott csapadéknak és az elmúlt napok kellemes, meleg őszi időjárásának köszönhetően az ország egyes helyein rengeteg a gomba az erdőkben. Míg a Kassához közeli Jászó és Mecenzéf környékén és a térség magasabban fekvő erdeiben a nyár eleji hónapokhoz képest jócskán visszaesett a frissen termett gomba mennyisége, addig a gömör-szepesi érchegység északi oldalán, például a szomolnoki (Smolník) erdőben most is rengeteg van. „A mi környékünkön főleg a vargányából és a csirkegombából, más néven rókagombából van a legtöbb. Minden az időjárástól függ, mert minél nagyobb a hőmérsékleti különbség, annál jobban nő a gomba. Hat éves korom óta járok apámmal gombázni, sok helyet bejártunk már, de még sohasem láttam annyi gombát, mint idén. Olyan sokat találtunk, hogy alig tudtuk haza vinni” – mondta lapunknak a jászói Koronczi Gergely. Hozzátette, ha a környékbeliek sok gombát szeretnének találni, ajánlatos a szomolnoki hegység erdős részeibe menni. A szakértők figyelmeztetnek: csak azokat a gombákat szabad szedni, amiket biztosan ismerünk. Ha csak egy kicsit is kételkedünk, nem szabad a kosárba tenni. A gombamérgezés tünetei – hasmenés, hányás túlzott nyáltermelés, izzadás és látási zavarok – a gomba elfogyasztása után néhány órán belül jelentkeznek. Ilyenkor azonnal kórházba kell menni.

A rendőrség az erdőjárás veszélyeire figyelmeztet. „Teljesen feltöltött mobiltelefonnal induljunk az erdőbe, a rokonoknak, ismerősöknek pedig szólni kell, merre járunk és mikorra érünk haza. A helyes öltözék is fontos, zárt nadrágot és cipőt kell felvennünk, és fényvisszaverő elem is legyen az öltözéken” – olvasható a rendőrség felhívásában. Ha az ember eltéved az erdőben, egy helyben kell maradnia, és ha lehetséges, még sötétedés előtt értesíteni kell a rendőrséget vagy a mentőszolgálatot. Ezt kell tenniük a családtagoknak is, ha a gombázót nem tudják elérni vagy nem ér haza időben. A vadon élő állatok miatt pedig jobb, ha nem egyedül járjuk az erdőt. „Azokon a területeken, ahol nagyobb vadak, például őzek, szarvasok vagy medvék élnek, ajánlatos párban útnak indulni” – zárta Michal Sekerák alsómislyei vadász.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?