Ipolyság. Néhány napja már látogatható az a tizennégy és fél kilométer hosszú, oktatási célokat is szolgáló tanösvény, amely a város és környéke természeti szépségeit mutatja be.
Ipoly menti tanösvény
Wollent József, az Ipoly Unió elnöke elmondta: az ipolysági Fő téri parkolóban elhelyezett információs tábla a kiindulási pont, és ugyanilyen táblát helyeztek el Tesmagon és Ipolyhídvégen is. „Az ösvény átadását megelőzte egy fotókiállítás, amelyen az Ipoly mente középső szakaszának jelenlegi állapotát mutattuk be, de az érdekesség kedvéért kiállítottuk Krtek György 1941-es akvarelljeit is, melyen a szabályozás előtti folyó látható. Diaképek segítségével mutattam be az ösvény hét állomását, majd a Fő téren Miklós László környezetvédelmi miniszter átadta a tanösvényt. A XXX. Honismereti Kerékpártúra résztvevőinek és szervezőinek köszönhetően az eseménynek közönsége is volt.”
Tesmagtól délnyugatra található az első megálló, a Nagy Homokdűne. A második állomás a Martonka, amelyet egy kisebb és két nagyobb tó alkot, és az egykori kanyargós folyómeder maradványa. Tesmag keleti határán terül el. A harmadik megálló, a tesmagi mocsár a településtől északkeletre található. Viszonylag nagy kiterjedésű, összefüggő rétek alkotják a Szurdoki-rétek elnevezésű negyedik megállót. Az ötvenes években rövid ideig rizstermesztéssel kísérleteztek az ötödik megálló területén, melyet azóta is Rizsföldnek neveznek. Ipolyhídvégtől északnyugatra terül el a Súdenica-mocsár, amely a hatodik állomás. A falutól északkeletre találjuk az utolsó megállót, a Pástot, amely a folyó még megmaradt, szabályozatlan szakaszát mutatja be. A Rizsföld és a Pást már védett természeti terület, a többi esetében pedig már javasolták a védetté nyilvánítást.
„Sem elzárni nem szabad egy ilyen területet a nagyközönség elől, sem a vandál turizmusnak prédául dobni, egy ilyen oktató ösvény lehet a megoldás. Ha valaki végigmegy rajta, már tett valamit a környezetéért. Ennek a területnek az a különlegessége, hogy közvetlen egymás mellett megtalálható a nedves élőterületek és a száraz élőhelyek jellegzetes élővilága. Négy és fél óra alatt lehet megtenni az utat, tehát oda-vissza, kisebb kitérőkkel egy kényelmes családi kirándulásnak számít. Tavaszig elhelyezzük minden megálló külön információs tábláját, és az útbaigazító, irányjelző táblácskákat is” – közölte Wollent József.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.