„Idesanyám, indítsa be a farom!”

<p>Izsa. Elsősorban mátyusföldi, alsó-csallóközi, csallóközi népdalcsokrokat adnak elő az izsai Gyöngyösbokréta éneklőcsoport tagjai, és szinte állandóan műsoron tartják Ág Tibor néprajzkutató Izsán gyűjtött népdalait.</p>

V. KRASZNICA MELITTA

Mutattak már be hagyományőrző népi játékokat: szüreti vidámságot, kukoricafosztást, leggyakrabban azonban az izsai lakodalmassal vendégeskednek. A népdalok mellett más műfajjal is próbálkoznak, a helyi szabadidőpark avatásán gyerekdalokat adtak elő, közreműködtek a Liszt Ferenc és Lehár Ferenc életéről szóló zenés műsorokban, megemlékeztek a Don-kanyarban elveszett katonákról, a csoport szólistája, Dudáš Kurucz Kornélia pedig a templomban énekelte felejthetetlenül a Fogoly dalt. Tavaly felvették a kapcsolatot a Klapka György Férfi Dalkörrel és a Felsőszeli Rozmaring éneklőcsoporttal.

A csoport taglétszáma 15 és 22 fő között mozog. Bár rövid ideje léteznek, mégis számtalan helyszínen felléptek már a komáromi, a nyitrai és az érsekújvári régióban, Dél-Komáromban, Naszályon, a testvértelepülés Almásfüzitőn, és részt vettek a Gömöri Napokon is. Rendszeresen részt vesznek a Csemadok és a község önkormányzata által szervezett rendezvényeken: nemzeti ünnepeink évfordulóin, az Izsai Lovasnapokon, a falu adventi koszorújának gyertyagyújtásán, a Mindenki karácsonya ünnepségen. Kiállítások megnyitóin furulya és szólóének, vers is színesíti a műsort. A próbák az új Faluházban zajlanak, hetente egyszer, de fellépések előtt gyakrabban is.

A csoport legtöbbször népviseletben lép fel. „A település ünnepi viselete egyedi – magyarázta Tóth Kurucz Mária, a csoport vezetője. – A lányok és az asszonyok brokát, selyem vagy plüss anyagból készült bő, kurta szoknyát viseltek, alája három bő és egy szűk, csipkével szegett alsószoknyát vettek fel. A szűk alsószoknya helyett régen pintőt (pendelyt) hordtak. Mielőtt a jány elindult otthonról a misére, odaszólt az édesanyjának: ’Idesanyám, indítsa be a farom’, mert annak a sok szoknyának egyszerre kellett rengenie a templomig. A szoknya anyagából készült a blúzszerű, bő liptyő ezüstgombokkal és arany csipkével. A legfelső szoknyára kötényt kötöttek, melyet a szoknya anyagából varrtak és szintén arany csipkével díszítettek. Az asszonyok kötötték kendőből és keménypapírból az ünnepi viseletként hordott nyúlfüles kontyot (fityulát). Télen kabátka helyett belíner kendőt terítettek magukra az asszonyok és csizmát húztak a rövid szoknyához. A férfiak viseletének elemei a fehér ing, a fekete ezüstgombos lajbi, a vászon vagy fekete posztó nadrág, fekete posztó kabát, bőrcsizma és kalap.” A csoport lánytagjainak sajnos még nincs népviseletük, de a szülők, a támogatók segítségével remélhetőleg hamarosan ezt a problémát is sikerül megoldaniuk.

„Szeretünk együtt énekelni. A próbákon kisimulnak az arcok, felcsillannak a szemek, szárnyal a lélek, mert jó együtt lenni, mert jó együtt énekelni” – tette hozzá Tóth Kurucz Mária.

Legközelebb az Érsekújvári Rockszínpadot mutatjuk be.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?