A turisták által közkedvelt vízesésnek most nyoma sincs
Hónapok óta szárazon áll az áji vízesés
A Kassa környékére nem éppen jellemző természeti jelenség a Szepsi és Torna között húzódó főútról letérve Áj község felé könnyedén megtalálható, Kassától mindössze félórányi autóútra van. Az ide érkező turistákat most azonban csalódás várja, ugyanis a víz hiánya miatt a vízesés teraszai hónapok óta porszárazon állnak.
A Szádelői völggyel csaknem párhuzamosan elhelyezkedő Áji-szurdokvölgy egyik érdekessége az Áji vízeséssorozat, melyet a kisebb-nagyobb teraszokról lezúduló Garádics-patak alkot. A patak csörgedezése és a vízesés zuhogása már a falu erdőhöz közeli végéből is jól hallható, ami igazán sajátos hangulatot ad a helynek. A jelenlegi helyzetre Bartók Gergely tornai lakos, lapunk egyik olvasója hívta fel a figyelmünket.„Tegnapelőtt kimentem a vízeséshez, de nagy melepetésemre vizet sehol sem találtam. Készítettem is pár fotót, mert én még sohasem láttam ilyen állapotban ezt a helyet. Számomra ez elszomorító, ugyanis az áji vízesést gyerekkorom óta rendszeresen látogatom” – közölte lapunkkal Bartók Gergely.
Száraz időjárás, gyenge tél
Farkas Gyula, a település polgármestere szerkesztőségünknek elmondta, a vízesés a száraz időjárási viszonyok miatt már hónapokkal ezelőtt kiszáradt. „A felső teraszok teljesen kiszáradtak, azonban a legalsónál még csörgedezik a forrásból a víz. A vízesés zúgása nem csak a helyieknek hiányzik, hanem a turistáknak is, ugyanis vannak olyanok, akik több száz kilométert tesznek meg csak azért, hogy megcsodálják a vízesést. Nagyon sajnálom, hogy csalódottan kell továbbállniuk, de ez ellen sajnos semmit sem tehetünk” – panaszolta a polgármester. Mint kiderült, a vízesés vízellátásával eddig nem igazán voltak gondok, korábban szinte egy olyan év sem volt, hogy teljesen kiszáradt volna a zuhatag.
„Régóta itt élek, nem emlékszem rá, hogy korábban ilyenre sor került volna. A klímaváltozás miatt azonban egyre kevesebb az eső, nincsenek kemény telek, ezáltal kevesebb a hó, és a talajból sem tör fel annyi víz, hogy kellőképpen megteljen tőle a patak. A vízesés múlt éven száradt ki először, de úgy tűnik, hogy most újra megismétlődik a folyamat. Ahoz, hogy újra megteljen vízzel, legalább két hétig tartó intenzív esőre van szükség. Tegnap egész nap szakadt az eső, az viszont nagyon kevés, ugyanis a településünket körülölelő szurdokvölgy telis tele van kisebb-nagyobb barlangokkal, és azok szinte azonnal elnyelik a földre hulló csapadékot” – tette hozzá Farkas.
A falu vízellátása is akadozik
Mivel a szurdokvölgyben található kistelepülés nem a nyílvános vízvezeték hálózatból, hanem a település határában található földalatti forrásból kapja az ivóvizet, az elavult csőrendszer és a szabadeséssel érkező víz nyomása miatt nyáron a háztartások vízellátása is akadozik. „A kiegyenlítő tartályból már nagyon régi, az ötvenes évek elején lefektetett csöveken át folyik a víz. Ezek már elavultak, tele vannak lyukakkal, ezért amikor a nyári hónapokban megnő a fogyasztás, az egyébként is alacsony víznyomás még lejjebb csökken. Éppen ezért szeretnénk kicserélni a csöveket, a falu határában pedig egy új vízgyűjtő tartályt hoznánk létre. A kivitelezéshez szükséges projektdokumentációt már elkészítettük, most fogjuk őket benyújtani az illetékes szervekhez, azt viszont még nem tudjuk, hogy honnan fogjuk előteremteni a munkálatokhoz szükséges pénzösszeget” – mondta a polgármester.
A két részből álló projekt összköltsége megközelítőleg 1,4 millió euró. Farkas Gyula tervei szerint állami támogatásból, lehetőség szerint európai úniós támogatásokból, illetve a falu megtakarított pénzéből szeretnék végrehajtani a projekteket. „A falu éves költségvetése nagyjából 60 ezer euró, ezért egy ilyen méretű beruházást csak külső segítséggel tudunk megoldani. Hogy ne kelljen adósságba verni magunkat, van némi megtakarítot pénzünk is, de a beruházás túlnyomó részét csak az évente egyszer lehívható támogatásokból leszünk képesek fedezni - és azt is csak akkor, ha megnyerjük őket” – zárta Áj polgármestere.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.