SZÁZ ILDIKÓUdvard. Mérföldkövek XVII. címmel rendezték meg az érsekújvári járásbeli Udvardon a szlovákiai magyar helytörténészek országos találkozóját.Idén Strba Sándor érsekújvári helytörténész kapta meg a Patria-díjat, eddigi munkáját barátja, Plichta Péter méltatta.
Helytörténészek találkoztak a hétvégén Udvardon
SZÁZ ILDIKÓ
Udvard. Mérföldkövek XVII. címmel rendezték meg az érsekújvári járásbeli Udvardon a szlovákiai magyar helytörténészek országos találkozóját.
Idén Strba Sándor érsekújvári helytörténész kapta meg a Patria-díjat, eddigi munkáját barátja, Plichta Péter méltatta. Strba Sándor 2012-ig összesen tíz helytörténeti kiállítást rendezett, 1991-től napjainkig tizenkét könyve jelent meg. „Befejezés előtt áll egy készülő trilógia első kötete, amely Érsekújvárról szól, és a város első ötszáz évét dolgozza fel 1200-tól 1724-ig. Strba Sándor feleségével, Strba Katalinnal magánkönyvtárt alapított Bibliotheka Kaláka néven” – hangzott el Plichta méltatásában. Strba Sándor az udvardi középiskola magyar–német szakos tanára volt, később az Érsekújvári Honismereti Múzuem helytörténeti kutatója, jelenleg magántanárként és a város krónikásaként tevékenykedik. A helytörténészek országos találkozóját Udvard önkormányzata, a Pro Patria Honismereti Szövetség, a Csemadok Országos Tanácsa, a Bibliotheca Hungarica, valamint a Csemadok Érsekújvári Területi Választmánya szervezte. A községházán tartották meg a Pro Patria Honismereti Szövetség vezetőségi ülését, majd a kultúrházban Kálazi József, Udvard polgármestere és Végh László, a somorjai Bibliotheca Hungarica igazgatója köszöntötte a vendégeket. Az országos találkozón Kovács László történész a forradalom és szabadságharc pozsonyi eseményeinek izgalmas részleteit tárta a közönség elé, a többi előadás szintén ezt az időszakot ölelte fel. Szakály Sándor történész a doni hadsereg történetéről nyújtott beszámolót. Ugyancsak a doni harcokra, azok áldozataira emlékezett Illésfalvi Péter történész. Visszaemlékezések a háború és a fogság éveire címmel Kőrös Zoltán történész-levéltáros tartott előadást.
A vitában szó volt a II. világháború megrázó eseményeiről, Kovács Ferenc köbölkúti helytörténész, számos kiadvány szerzője a Németországba elhurcolt leventékről beszélt. Köbölkút, Párkány, Muzsla, Ebed, Nána környékéről 14-15 éves fiatalokat szedtek össze, hogy légvédelmi tüzérekké képezzék ki őket, sokan közülük életüket vesztették. Szó volt továbbá a Simonyi járásban (Partizánske) található településen, Nagysándoriban (Ostratice) élők példaértékű kezdeményezéséről. A lakosok öt, a második világháborúban elesett magyar katonának állítottak síremléket.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.