Hadi emlékpark Kassától ágyúlövésnyire

Eszkáros
Eszkáros (Skároš) |

A szlovák–magyar államhatártól alig egy kilométernyire, Kassa városközpontjától húszpercnyi autóútra található Eszkáros érdekes történetet őrző, modern műalkotással díszített második világháborús hadtörténeti emlékparkja, ahová érdemes elmenni.

A Zempléni hegység északi peremén megbújó falut 1944 decemberének közepén érte el a világháború. Egészen pontosan december 17-én a falut délről határoló várhegyalja részen a Gastalovič vezérőrnagy vezette 18. és a Grečko marsall vezette 40. szovjet hadsereg kezdte el támadni.

A háborús események

Eszkáros ekkoriban Kassa déli elővédje volt, a faluban és környékén állomásoztak a német wehrmacht jól felszerelt páncélelhárító és egyéb műszaki alakulatai. Mellettük az első magyar hadsereg ekkorra már a visszavonulások miatt és a veszteségektől erősen megtépázott, de még mindig komoly haderőnek számító hadtestei védekeztek a szovjet katonák támadásai ellen. A front Kassa környékén több mint egy hónapig állt, igen véres volt, és nagy áldozatokat követelt. Beszédes, hogy míg a Kassától délre lévő Eszkárost már december 18-án, a Dargói hágót december 16-án megszállta a szovjet hadsereg, Kassa elfoglalását csak 1945. január 19-én jelenthették be a szovjet haderők. Eközben már egészen a Garamig jutott a frontvonal az ország nyugatabbi részén.

Eszkárosi események

A falu fölé emelkedő domboldalon lévő nyírfás emlékpark a közel egy hónapig tartó csatározásoknak állít emléket. E helyen egy ismeretlen katona sírja van, feltételezhetően annak az 1944. december 15-én a területre kiküldött felderítő szakasznak egyik tagja volt ez a katona, amelynek parancsnoka egy katonanő volt. A felderítők tűzharcba keveredtek, s névtelenül elesett társuknak – az akkori előírások szerint a felderítők nem hordtak maguknál semmilyen azonosító jelet – ez a domboldal lett a végső nyughelye.

A falu elfoglalásáért vívott harcban Eszkáros meredek domboldalán 106 szovjet katona esett el. Amikor a szovjet hadsereg már meg tudta erősíteni a pozícióit a Zempléni hegység északi lejtőin, innen képesek voltak a nehéztüzérséggel belőni Bárcáig, Kassa déli, délnyugati részéig, főleg a vasútvonalat és az utakat célozva. Eszkáros lakosai a mai Magyarország területén lévő Füzérre és Hollóházára menekültek a harcok elől. A falu épületeinek jelentős része megrongálódott, sok ház szinte teljesen lakhatatlanná vált, erre utal a falu mai arculata is, ahol alig látni 50 évesnél régebbi házat.

Az emlékmű és park

1974-ben, a felszabadulás harmincadik évfordulójára épült fel az Eszkáros feletti domboldal tetején egy igen modern emlékmű, melynek megálmodója Pavol Merjavý műépítész volt, a Ružbachy (Felsőzúgó) édesvízi mészkőbányájában fejtett travertinből készült domborművet Bartusz György készítette, az emlékpark pedig társadalmi munkában készült. Az igen merész vonalú és látványos emlékmű alatt több második világháborús fegyver látható ma is, néhány már felújításra szorul, de megkopottságukban is érdekes darabok. Egy korabeli T 34-es tank, páncéltörő ágyú, nehéztüzérségi tarack is látható itt.

A terület kellemes, szépen gondozott, könnyen megközelíthető ,és egy rövid kiruccanást mindenképpen megér.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?