Gondok a gútai Kromberg&Schubert kábelgyárban

Gúta |

<p>Február elsejétől több szerződéses autóbuszjáratát törölte, néhányat pedig lerövidített útvonalon közlekedtet a gútai Kromberg&amp;Schubert kábelgyár. „A munkásokat szállító autóbusz ezentúl nem érinti Szemerét, Koltát, Jászfalut és Csehit, és csupán Udvardig közlekedik, az eddigi Vágsellye-Deáki felől érkező járatnak pedig Pered lett a végállomása - tájékoztatta lapunkat Kobida Mária, a vasas szakszervezet helyi alapszervezetének elnöke. -Törölte a cég a kolozsnémai, az ekecsi, a vágfüzesi és a perbetei járatokat is.“</p>

Elmondása szerint a vállalat szándékáról egy héttel korábban szereztek csak tudomást, és azóta tárgyaltak a polgármesterekkel, a buszsofőrökkel, a munkahivatal illetékeseivel is a lehetséges megoldásokról. „A dolgozókat arról igyekeztünk meggyőzni, hogy semmiképpen ne maradjanak otthon, jöjjenek be munkába, és ezt sikerült is elérni“ - tette hozzá. Daniela Sýkorová, a szakszervezet elnökségi tagjának véleménye szerint a vállalatvezetés a járatok törlésével, lerövidítésével kíván megszabadulni a felesleges munkaerőtől. „Azt akarják elérni, hogy maguktól mondjanak fel az emberek, és ne kelljen nekik végkielégítést fizetni“ - mondta. Ľuboš Královič Jászfaluról jár dolgozni Gútára. „A négy faluból, Szemeréről, Koltáról, Jászfaluról és Csehiből mintegy 25 embert érint ez az intézkedés. Egyelőre azt tudjuk tenni, hogy autókkal utazunk Udvardra, és ott szállunk fel a kábelgyári buszra. Ez persze pluszköltséget jelent“ - mondta. A megyercsi dolgozók magánfuvarozót fogadtak, aki egy kisbusszal hordja őket Gútára. „Havonta 33-36 eurót (1000-1100 korona) kell fizetnünk az utazásért, ennyivel kevesebbet viszünk haza“ - panaszolta egy középkorú nő, aki már 10 éve dolgozik a kábelgyárban. Más községből, például Kolozsnémáról az a busz viszi a munkásokat, amelyik eddig, viszont most már jegyet kell rá váltani. Jaroslav Hric, a gyár gazdasági igazgatója takarékossági okokkal indokolta a járatcsökkentést. „A legkevésbé kihasznált vonalakat szüntettük meg, nekünk is spórolnunk kell, ahol lehet, hiszen mi is a megrendelőktől függünk. A megrendelések viszont csökkentek“ - mondta. Az esetleges elbocsátásokra vonatkozó kérdésünkre azt válaszolta, jelen körülmények között sem megerősíteni sem kizárni nem lehet, hogy erre is sor kerül. A gyárban egyébként már januárban is csökkentett üzemmódban folyt a termelés. Előfordultak négynapos munkahetek, az ötödik napra pedig állásidőt, azaz 65 százalékos bért kaptak a dolgozók. A szakszervezet elnöke úgy értesült, februárban várhatóan 10-11 napot dolgoznak. Abban már megállapodtak a cég vezetésével, hogy február harmadik hetében, amikor a diákok tavaszi szünidejüket töltik, leáll a gyár. A munkások részben szabadságukat, részben az ún. időkeretet (časové konto) merítik ki.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?