Fokozódó szúnyoghelyzet a Csallóközben

szúnyog
Nyékvárkony/ Bős/ Nagybodak |

A felmelegedés, és a sok csapadék miatt egyre több szúnyog a Csallóközben. A múlt héten elkezdődött a szúnyoggyérítés, a Környezetvédelmi Alap támogatásából fedezik majd a permetezést.

„Nem tart sokáig a kerti parti, naplemente után megjelennek a szúnyogok, és nem lehet kint maradni” – panaszkodik Balázs, dunaszerdahelyi lakos a szúnyoghelyzet miatt.

Véleményét Fazekas István, Nyékvárkony polgármestere is osztja.

„A kertvendéglők üzemeltetői, és a családi házban élők is panaszkodtak amiatt, hogy a sok szúnyog esténként megkeseríti szabadtéri tevékenységeket. Egy hónapja két és fél óra alatt 126 milliméter csapadék zúdult a falura, itt volt a legmagasabb a vízállás, a földeken még ma is vannak lápos területek, ezért sok itt a szúnyog” – tette hozzá Fazekas István.

Az elmúlt napokban már permeteztek a községben, ezt egy szakember megfigyelése is megelőzte, ő számolja meg a vérszívókat és dönt arról, kell-e permetezni. A polgármestertől megtudtuk, hogy egy pályázatnak köszönhetően mintegy harminc csallóközi faluban gyérítik a szúnyogokat. „A mikrorégió lehívja a pénzt a gyérítésre a Környezetvédelmi Alapból, és ebből a támogatásból fizetünk a pályázatot megnyerő kivitelezőnek, aki elvégzi a munkát” – közölte Fazekas István.

Egyebek mellett Bősön is permeteznek majd, Fenes Iván polgármester elmondta, mindenképpen lefújatják a vérszívókat.

„Mi is tudnánk permetezni, de az nem lenne megfelelő intenzitású. Mindig közösen próbálunk pénzt szerezni a többi faluval együtt. Jövő héten lesz a bősi búcsú, reméljük, hogy addigra sikerül leszámolni a szúnyogokkal” – nyilatkozta Fenes Iván.

Katona Zoltán több évtizede foglalkozik szúnyoggyérítéssel.

„Aki szúnyogirtásról beszél, az nem szakember. Mi ugyanis nem irtjuk, hanem gyérítjük a vérszívókat. Speciális eszközeink vannak, hidegködképző gépekkel, a gyártó instrukciói alapján és a közegészségügyi hivatallal való egyeztetés után végezzük a gyérítést. A szúnyoghelyzet felmérése után látunk munkához” – szögezte le Katona.

A szakember szerint azonban a hatékony fellépés érdekében már hónapokkal ezelőtt foglalkozni kellett volna a helyzettel. „A lárvairtást már márciusban el kellett volna kezdeni, a permetezés nagyobb beavatkozást jelent. A lárvairtást azonban senki nem tudja megfizetni, mert az nagyon költséges” –folytatta Katona Zoltán. A gyérítéshez használt hideg köd úszik a levegőben, az ellenőrzések alapján a szellő 600-1000 méterre is elviszi a hatóanyagot.

A kis-csallóközi Nagybodakon egyelőre nem vészes a helyzet. Világi Tamás polgármester lapunknak elmondta, hogy a Duna leengedése után várható, hogy több szúnyog jelenik meg, ugyanis a fennmaradó lápos területeken napokon belül kikelnek a lárvák.

„Nálunk a korábbi években a Vízépítő Vállalat gondoskodott a szúnyogok gyérítéséről, kárpótlásként azért, mert az erőművel elzártak bennünket a Csallóköztől” – folytatta Világi.

Nagybodakon még nem permeteztek, de a polgármester bízik benne, hogy ha szükség lesz rá, idén is számíthatnak a segítségre.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?