Fizetni kell a forrásvízért?

Kassa. Hat hét szünet után december 1-től ismét látogatható a népszerű kassai Gajda-víz (Gajdovka), amelyet az európai uniós higiéniai előírások alapján újítottak fel. A város 1,3 millió koronát különített el e célra, a teljes körű felújítás azonban sokkal többe kerülne.

Kassa. Hat hét szünet után december 1-től ismét látogatható a népszerű kassai Gajda-víz (Gajdovka), amelyet az európai uniós higiéniai előírások alapján újítottak fel. A város 1,3 millió koronát különített el e célra, a teljes körű felújítás azonban sokkal többe kerülne.

Az Anička üdülőövezetben található forrást 1863-ban fedezték fel, azóta a kassaiak kedvelt kirándulóhelye. A környékbeliek szinte kizárólag ezt a vizet isszák, de az egész város területéről, sőt távolabbról is járnak ide palackokkal és műanyag kannákkal. A jövő évtől meglepetés érheti a vízért érkezőket: a város vezetése bevételhez szeretne jutni, és pénzért akarják árulni a jellegzetes, savanykás ízű vizet. Információink szerint speciális adagoló automata üzembe helyezését tervezik, amelyből tíz koronás pénzérme bedobását követően két liter víz folyna ki. Néhány jogász már jelezte, hogy a tervezett lépés szerintük törvényellenes, és az illetékesek komoly bajba kerülhetnek, ha engedélyezik a víz árusítását. A forrás vize ugyanis hivatalosan állami tulajdon, vagyis a város csak abban az esetben inkasszálhatna pénzt érte, ha a forrást bérbe vennék az államtól, és a bevétel egy részét visszautalnák az állami környezetvédelmi alapba. A törvény értelmében ez az összeg ásványvíz esetében köbméterenként 25 korona, forrásvíz esetében pedig 70 fillér.

„A bérlő köteles továbbá rendben tartani a forrást és környékét, valamint rendszeresen ellenőriztetni a víz minőségét. Ez nem olcsó mulatság. Egy kémiai elemzés ötvenezer koronába kerül” – tudtuk meg Alžbeta Janusovától, a Minerálne vody Prešov részvénytársaság igazgatójától. A Gajda-víz ráadásul hivatalosan nem is számít ásványvíznek, csupán forrásvíznek. Az átminősítéshez szükséges követelmények rendkívül szigorúak, az árusításhoz elengedhetetlen szűrőberen?dez?és, valamint az ezzel járó átépítés költségei pedig elérhetik az egymillió koronát. Kérdés tehát, megéri-e a városnak a befektetés a majdani szerény nyereség reményében. „Nem hiszem, hogy az emberek továbbra is ide járnának vízért, ha fizetniük kellene érte. A forrást épp azért szeretjük, mert ingyenes. Pénzért a boltban is vásárolhatunk ásványvizet” – véli Pavol Debnár környezetvédő, aki évtizedek óta issza a forrás vizét. A forrás a téli időszakban naponta 8–18 óra között látogatható, információink szerint a város vezetése hamarosan dönt a továbbiakról.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?