Felújítják a szeredi kastélyt

<p>Szered. Hamarosan megkezdik a városközpontban levő klasszicista kastély felújítását. A város több millió euró támogatást kapott a restaurálásra. Jelenleg a régészeti feltárás folyik.</p>

ÚJ SZÓ-ÉRTESÜLÉS

A regionális operatív programban 2,4 millió eurót hagytak jóvá a felújításra, a dotációt a bástya, a nyugati és a déli szárny rekonstrukciójára fordítják. A város a rekonstruált helyiségekbe költöztetné a városi múzeumot, galériát és reprezentatív termeket alakítana ki. Az építési munkák előtt régészeti kutatást végeznek. Róbert Daňo, az ásatás vezetője a TASR hírügynökségnek elmondta, januárban kezdték a feltárást. „Az ásatás első szakaszában kiderült, hogy sokkal nagyobb volt a kastély elődje, a középkori semptei vízvár jelentősége és kiterjedése, mint feltételeztük” – szögezte le Daňo.

A középkorban nagy erődítmény állt a kastély és a kastélypark helyén. Az építmény hadviselési és gazdasági szempontból is fontos volt. A 15. századtól fokozatosan királyi székhellyé építették át a semptei várat. A régész kifejtette, hogy az akkori politikai helyzet miatt fontos volt az uralkodó jelenléte a veszélyben levő területeken. Luxemburgi Zsigmond császár és udvartartása többször hónapokig lakott a semptei várban. „Mivel akkor nem volt pontosan meghatározva, hol van az ország fővárosa, ezért a király tartózkodási helyével azonosították a központot. Tehát a semptei vár is főváros volt” – folytatta Daňo. A székhely felszereltségét a visegrádi és a pozsonyi váréhoz hasonlította. „Úgy tűnik, ugyanazok készítették a cserépkályhaelemeket” – pontosította az ásatás vezetője.

A régész szerint a feltárás során előkerült 15. századi cserépkályha-maradványok és egy ezüstérme a legértékesebb lelet. A fizetőeszköz a Szereden áthaladó fejlett kereskedelem bizonyítéka. A megtalált használati tárgyak a várban élők mindennapjairól árulkodnak. A várban több luxuscikket is találtak, ami a vár tulajdonosainak gazdagságára utal. A feltárás során kiderült, hogy a várudvarban kovácsok és csontfaragók tevékenykedtek. A kutatásnak köszönhetően újdonságok derültek ki a várban használt építészeti megoldásokról: az építők modern eljárásokat alkalmaztak, az akkoriban Európa-szerte népszerű óolasz bástyás rendszert építettek. „Városunkban nincs sok műemlék, ezért vigyáznunk kell arra, amink van. Ezért is örülünk annak, hogy hosszú évek után felújíthatjuk a kastélyt” – mondta Ľubomír Veselický, Szered alpolgármestere. (béva)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?