Felhívásban tiltakoznak az uránkitermelés ellen

Ismét égető téma az uránbá-nyászat a keleti nagyváros-ban.

Ismét égető téma az uránbá-nyászat a keleti nagyváros-ban. Simon Zsolt parlamenti képviselő környékbeli polgár-mesterekkel, a megyei és a városi önkormányzat képvise-lőivel, illetve helyi aktivis-tákkal közösen adott hangot egyet nem értésének az urán-bányászatról szóló szerződés aláírása kapcsán.

Kassa

A tegnap délelőtti sajtótájékoztatón többek között az uránbányászat ellen évek óta harcoló Ladislav Rovinský Kassa megyei képviselő és helyi aktivista, Jozef Šuchta jogász, Jaroslav Poláček, a városi és a megyei önkormányzat képviselője, valamint Kassabéla, Miszlóka és Kassa-Észak városrész polgármestere is részt vett. Simon Zsolt a találkozó után lapunknak elmondta, Szlovákia egy nemzetközi szerződés, az uniós tagállamok és Kanada között aláírandó szerződés ratifikálása előtt áll. „Ebben a szerződésben Szlovákiának meg kell határoznia a feltételeket, azokat a jogszabályokat azonban kihagyták, melyek szerint Szlovákiában csak egy érvényes referendum után lehet uránt bányászni, és azt, hogy az aranykitermelés cianidos módszere Szlovákiában nem engedélyezett” – magyarázta a parlamenti képviselő. Hozzátette, a Fico-kormány ezeket a részleteket meg sem említi, pedig ha a szerződést jóváhagyják és ratifikálják, akkor az abban foglalt feltétek előnyt élveznének a szlovák jogszabályokkal szemben. „Az aktivistáknak köszönhetően az uránbányászat jelenleg a lakosok döntésétől is függ, de a szerződés aláírásával az eddig elért eredmények mind semmissé válnak. Nem értjük, a gazdasági minisztérium az aktuális jogszabályok helyett miért egy tíz éve érvénytelen törvényt tüntetett fel a szerződésben” – mondta Simon Zsolt. Jozef Šuchta, a csoportot támogató jogász elmondta, az atomerőművek dúsított uránt használnak, ezért a nálunk kibányászott uránt nem lehetne közvetlenül felhasználni. „A földből nyert uránt csak a dúsítás után lehet használni, ezért külföldre kellene szállítani. A szlovák atomerőművek egyébként is előre lekötött szerződések alapján vásárolják az uránt, ezért hiába fejtenék ki, csak jóval később tudnák felhasználni” – magyarázta a jogász. Simon Zsolt hozzátette, azt sem érti, a Fico-kormány miért pont most akarja fellendíteni az uránbányászatot. „Ha ez a szerződés felülírja a szlovák jogszabályokat, azt miért nem tartalmazza, hogy az uránbányászatot csak az adott térségben élő lakosok beleegyezésével lehet elkezdeni? Felhívást intéztünk a parlamenti képviselőkhöz és a köztársasági elnökhöz, hogy csak azután hagyják jóvá az államközi szerződés aláírását, miután belefoglalták a jelenleg érvényben lévő jogszabályokat” – zárta Simon Zsolt.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?