<p>Év végéig két új üzem létesülhet a párkányi ipari park területén. Az egyik technikai alkohol előállításával, a másik műanyag-feldolgozással készült olaj gyártásával foglalkozna.</p>
Fejlesztések a párkányi ipari parkban
„A technikai alkoholt gyártó üzem tervei elkészültek és az építési engedély is megvan. A többi már a beruházón múlik” – tájékoztatta lapunkat Családi Zsolt, a párkányi ipari park igazgatótanácsának alelnöke. Családi Zsolt szerint az év végéig elkezdődhet az olajgyártás is. „A kommunális hulladékból származó műanyagból vegyi úton állítanának elő olajat. Már elkészült a hatástanulmány, és lezajlott a nyilvános fórum is” – közölte az ipari park vezetője.
A párkányi ipari park területén jelenleg négy nagyobb és több kisebb vállalat működik. A részvénytársaság a papírgyárat működtető Smurfit Kappa konszerntől vette át a területet. A cégcsoport 2010-ben döntött úgy, hogy Párkányban megszünteti a hullámpapír gyártását. A fluting-részleg felszámolásával több százan kerültek utcára. Sokan máig nem találtak munkát. A statisztikai adatok szerint a munkanélküliek aránya 2014 áprilisában az Érsekújvári járásban 9–12% között volt. A régió álláskeresői abban bíznak, hogy a Párkány és Esztergom közé tervezett teherkomp felkelti a befektetők érdeklődését, és új munkahelyek létesülnek az ipari parkban.
„A teherkomp pozitív hatással lesz a régióra és az ipari park területén működő és létesülő vállalkozásokra. A kikötőbe tartó kamionok ugyan a mi területeinken haladnak majd át, de ebből nem akarunk hasznot húzni, hiszen nekünk is érdekünk, hogy a teherkomp mielőbb üzemeljen” – mondta az alelnök. A közeljövőben több olyan projekt elindítását tervezik, amelyekhez szükség lesz a Párkány és Esztergom közé tervezett teherkompra. „Olaszországban megnéztünk egy üzemet, ahol az etanolt kukoricakóróból és szalmából állítják elő. Most felmérjük, hogy a régióban adottak-e az ehhez szükséges feltételek. Ötvenezer tonna bioetanol előállításához kétszázötvenezer tonna szalmára lenne szükség, aminek ideszállítása komoly logisztikát igényel” – mondta Családi.
A közelmúltban egy kutatásfejlesztési pályázatot is nyertek. „Egyrészt olyan projekten dolgozunk, amely lehetővé tenné, hogy a kukorica helyett mezőgazdasági és ipari hulladékot – például hulladékpapírt – használjunk fel a szeszgyártáshoz. Másrészt a víztisztítóból származó vizet algákkal tisztítanánk tovább. Az algák a gyógyszeriparban, a mezőgazdaságban és a takarmány előállításában is jól hasznosíthatók” – részletezte terveiket Családi Zsolt.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.