Fejlesztenék a lovas turizmust a határ menti térségben

Murány/Aggtelek |

<p>A lovas turizmus fejlesztését célzó nemzetközi projekt kivitelezésébe kezd a Murányi-fennsík Nemzeti Park igazgatósága, határon túli partnere a magyarországi Aggteleki Nemzeti Park.</p>

A Hucul Magisztrál név alatt futó kezdeményezés egy, legfeljebb két éven belül megvalósulhat.

A projekt gerincét egy hat állomásból, központból, valamint turistautakból álló hálózat alkotná. A Murányi-fennsíkra látogató turisták lóháton, gyalog vagy kerékpáron tehetnék meg az egyes állomások közötti szakaszokat, melyek bejárása akár több napot is igénybe vehet. A rendszer a két nemzeti parkot kötné össze, és érintené a szlovákiai Gömör-tornai Karszt Nemzeti Parkot is. A Murányi-fennsík Nemzeti Park igazgatója, Milan Boroš elmondta: a projekt egy része már megvalósult, az első látogatók jövőre, legkésőbb 2013-ban szállhatnak nyeregbe, hogy lóhátról ismerkedjenek a határ meneti hegyvidékkel.

„A tervek szerint a Murányi-fennsíkon megépül egy központ, melyben panzió, bemutatóterem és múzeum is helyet kap – közölte Boroš. – A látogatók innen indulva, a pihenőhely érintésével lóháton járhatják be a fennsíkokat. Mivel a Murányi-fennsík természeti adottságai, a terepviszonyok és a tengerszint feletti magasság miatt szívós lovakra van szükségünk, partnerként az Aggteleki Nemzeti Parkot választottuk, ahol huculok tenyésztésével foglalkoznak. Ők adják a lovat, mi biztosítjuk a programokat.”

A Kárpátok pónijaként is ismert hucul tenyésztésének az Aggteleki Nemzeti Parkban, Jósvafő község térségében több évtizedes hagyományai vannak. Veress Balázs igazgató arról tájékozatott, hogy a ménest génmegőrzési célok miatt tartják fenn, ám ez nem zárja ki idegenforgalmi célú hasznosítását.

„Szóba került, hogy az állomány egy része átkerül a Murányi-fennsíkra, a lovastúra-útvonalak mentén pedig beállókat, takarmánytárolókat és pihenőhelyeket alakítunk ki – mondta. – Fontosnak tartom, hogy a határ túloldalán található nemzeti parkokkal az eddiginél élőbb, működőbb kapcsolatokat alakítsunk ki, hiszen a térség turisztikai potenciálja számos, eddig kiaknázatlan lehetőséget rejt.”

Veress Balázs szerint Aggteleken és környékén sokkal inkább számíthatnak a határon túli, elsősorban a Szlovákiából érkező turisták látogatására, mint a hazaiakéra – a kezdeményezés így a vendégek számának növekedésével is kecsegtet. A Murányi-fennsík Nemzeti Park és az Aggteleki Nemzeti Park közös projektje az Európai Unió INTERREG-programja támogatásával valósul meg.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?