Az internet-felhasználók közel egy éve már egy új honlapra is ellátogathatnak. A világhálón bárki számára hozzáférhetővé vált a www.bodrogköz.sk portál, s ezáltal az ország egyik legtávolabbi magyarlakta vidéke. A weboldal „szellemi atyjával”, Lovas Tiborral beszélgettünk a rendhagyó kezdeményezésről és a honlap keletkezésétől eltelt időszakról.
Érdektelenség vagy tudatlanság?
A bodrogköz.sk egy helyi jellegű internetportál, vagyis olyan honlap, amely kiindulópontként használható, ha információt keresünk az adott régióról, esetünkben a Bodrogközről. Az interneten napjainkban több százmillió weboldal található, de egy olyan kicsi, és az elektronikus tájékoztatás szempontjából végletekig elhanyagolt területről, mint a Bodrogköz, szinte lehetetlen fellelni bármilyen információt. Mi egy könnyen használható és tartalmas honlapot próbáltunk meg létrehozni mindazok számára, akik helyi érdekességek, események, adatok, illetve turisztikai vagy befektetési lehetőségek után kutatnak. Valamint lehetőséget kívántunk adni a térség önkormányzatainak a települések virtuális bemutatására, úgy hogy az azzal járó költségek, ill. a műszaki nehézségek nagy részét átvállaltuk.
Hogyan készült ez a regionális portál?
Megszólítottunk több olyan adatszolgáltatót – önkormányzatot, kulturális intézményt vagy falusi turizmussal foglalkozó személyt – aki nehéz anyagi helyzete miatt valószínűleg még sokáig nem volna képes saját honlap létrehozására. Az összegyűjtött adatokból létrehoztunk egy közös oldalt, amelyet állandóan aktualizálni akartunk. Az internetet aktívan használók és az „alkalmi szörfözők” is egyaránt értékelik, ha valaki már előre feldolgozza egy adott terület információs anyagát. ĺgy nem kell – képletesen szólva – a „virtuális szemétben” turkálniuk. A portálok sikere éppen abban rejlik, hogy kapuknak tekinthetők egy-egy területre való belépéskor, és ugyanakkor térképek is a területen való tájékozódásban. Meggyőződésem, hogy ez közvetve és közvetlenül is a régió javát szolgálja, és kulcsfontosságú a rég várt felemelkedés szempontjából.
Milyen adatokat találhatnak a portálra látogatók?
A honlap a régió településeiről nyújt információt. Gerincét a bodrogközi települések bemutatása alkotja. A helyrajzuk, a történetük, a demográfiai adataik pl. már most is megtalálhatók rajta. A honlap elkészítésére Muszka Péter barátommal együtt a szabad időnket áldoztuk, a regisztrációt és a bérleti díjat a saját zsebünkből fizettük ki, és fizetjük azóta is.
Mi történt a honlap interneten való elhelyezése után?
Megkerestük a régió településeinek polgármestereit, és bemutattuk nekik. Többségükkel személyesen beszéltünk, és részt vettünk különböző testületi üléseken. Felkínáltuk számukra, hogy amennyiben ezt megfelelő propagációs eszköznek látják, működjenek együtt velünk. Adjanak nekünk újabb információkat, és egy szimbolikus összeggel járuljanak hozzá a weboldal működtetéséhez.
Hogyan fogadták az ajánlatot?
Tanácskozásról tanácskozásra, jártunk, hogy újabb és újabb „fontos” embereknek mutassuk be a projektet. Mindig mindenki bólogatott, mondták, hogy minden nagyon szép és nagyon jó. Ám a dolog ennyiben maradt. Ha valakit nem mi hívtunk fel ez ügyben, akkor soha senki nem jelentkezett. Hívásainkra pedig csak újabb ígéreteket kaptunk. Esetleg meghívtak minket egy újabb tanácskozásra. Még azt a fáradtságot sem vette senki, hogy hivatalosan utasítsa el a kezdeményezésünket. Egy idő után elegünk lett az egészből. A településektől eddig egy sor használható információt sem kaptunk. Az interneten most is az a kiinduló verzió látható, amelyet mi egy éve ott elhelyeztünk.
Mi lehet az érdektelenség oka?
Úgy vélem, a polgármesterek egyelőre nem tartják fontosnak, hogy az interneten népszerűsítsék a településeket, ill. az ottani lehetőségeket. Az érdektelenség oka lehet a tudatlanság, a gyanakvás is. Az internet nyújtotta lehetőségeket valószínűleg sokan még nagyon újszerűnek tartják, ezért nem veszik komolyan. Nálunk még inkább a nyomtatott reklámot vagy a hirdetést részesítik előnyben, ami nemcsak sokkal drágább, de nem is jut el a célszemélyekhez. Pedig az a réteg, amely valóban kihasználja a falusi turizmus kínálta lehetőségeket, főleg az internetről szerzi be az információt. Itt tájékozódik a szálláslehetőségekről, az árakról, ahelyett hogy az utazási irodák szórólapjait böngészné.
Mi lesz a www.bodrogköz további sorsa?
Mivel a települések nem igazán hajlandók együttműködni, kénytelenek vagyunk az üzleti szférát előnyben részesíteni. Ezután nem az önkormányzatokat, hanem a cégeket és a magánszemélyeket fogjuk megszólítani, olyanokat, akik tudomásunk szerint már most fantáziát látnak a kezdeményezésünkben.
A Bodrogköz lakosai sem tartják fontosnak az internet kínálta lehetőségeket?
Általános jelenség, hogy az internet nyújtotta lehetőségeket nem használják ki kellőképpen a régióban. Sajátos skizofrén helyzet alakult itt ki, mert bár sokan szerzik be az internetről az információt, arra, hogy önmagukat megjelenítsék a világhálón, még csak nem is gondolnak. Sem a cégek, sem a települések. Mindenekelőtt különbséget kellene tenni az internethasználók, és az interneten megjelenők között. Mert felhasználó viszonylag sok van a régióban, olyanok akik az aktuális híreket, a hatályos törvényeket, vagy a menetrendet is azon böngészik. Ugyanakkor a Bodrogköz, gyakorlatilag, nincs jelen az interneten. Pedig a régió gazdasági föllendülésének egyik, ha nem az egyetlen módja épp ez volna. Mert az emberek azonnali információt várnak. Ha találok az interneten egy weboldalt, ahol pontosan leírják az adott szolgáltatást, az árakat és egyéb tudnivalókat, ugyanakkor eljut hozzám egy olyan információ, hogy mondjuk Csajágröcsögén is kínálnak valami ehhez hasonlót, akkor – értelemszerűen – az interneten reklámozó cég lesz sokkal jobb helyzetben a csajágröcsögei versenytárssal szemben, mert azt nekem kellene megkeresnem, hogy árulja el, mit is csinál pontosan, vagy hogy mennyiért kínálja a szolgáltatásait.
Nem lehet, hogy egyszerűen csak nincs a régióban elegendő informatikus?
A környéken elég sok olyan szakember él, akik képesek weboldalakat készíteni és működtetni. Az is igaz, hogy itt a műszaki egyetemet végzett fiataloknak általában rakodómunkási állást szoktak felkínálni. Aminek aztán az az eredménye, hogy a fiatalok egy idő után elköltöznek valamelyik nagyvárosba, ahol a munkájukat nemcsak erkölcsileg, hanem anyagilag is értékelik.
A közeljövőben változhat a helyzet a Bodrogközben?
A vállalkozók felismerték, hogy kénytelenek igénybe venni az internetet. Viszont az itteni önkormányzatok, úgy tűnik, még mindig nincsenek eléggé rossz helyzetben ahhoz, hogy megértsék, az egyedüli jelentékeny bevételi forrásuk a falusi turizmus fejlesztéséből és a befektető idecsalogatásából származna. Mint ahogy azt sem tudják, hogy az ilyen típusú szolgáltatást leghatékonyabban az interneten juttathatják el az érdeklődőkhöz.
Az ország más régióiban is ilyen rossz a helyzet?
Nem, sőt! A Bodrogköznél roszszabb helyzetben csak a régiótól északra fekvő területek vannak. Érdekes, hogy nagyon szépen földolgozott ilyen szempontból a Szepesség, a Szlovák Paradicsom és Árva vidéke. Pedig ők sem dúskálnak az anyagi javakban. Lehet, hogy az itteni településeknek nincs pénzük weboldalak fenntartására.
Egy ilyen oldal működtetésének költségei a település kiadásaihoz mérten elenyészőek. Egy weboldal fönntartása havonta pár száz koronába kerül. Bármelyik jobb képességű, akár amatőr informatikus is elkészítheti, s ilyen szinte minden településen található. A problémát általában az jelenti, hogy az emberek nem tudják, hogy mi kell ahhoz, hogy valakinek weboldala lehessen, hogy milyen szerződésekre, regisztrációra van szükség...
Ezért is érthetetlen az, ahogy az önök ajánlatát fogadták.
Sokszor érzem úgy, hogy a Bodrogközben minden jó szándékú kezdeményezés mögött valami hatalmas üzletet sejtenek a döntéshozók. Amiből nekik, esetleg, semmilyen anyagi hasznuk sem származik. Talán velünk is csak ez történt.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.