<p>Emlékművet állítanak a révkomáromi református temetőben Gáspár Tibornak, a helyi magyar gimnázium közelmúltban elhunyt tanárának.</p>
Emlékművet állítanak Komáromban Gáspár Tibornak
Erről annak az emlékünnepségnek a résztvevői döntöttek, amelyre pénteken este került sor a révkomáromi Selye János Gimnáziumban - közölte a Hírek.sk. Az emlékmű költségeit közadakozásból fedezik.
A magyarságát és ellenzéki nézeteit a volt szocialista rendszerben is nyíltan vállaló pedagógus és kultúrmunkás augusztus 14-én 83 évesen hunyt el.
Az iskola rendkívül változatos műsort állított össze, amelyben zene, irodalom és egyéni hangú megemlékezések is helyet kaptak. Egykori tanárkollégák, diákok idézték fel Gáspár Tiborhoz fűződő emlékeiket és elhangzottak kedvenc versei is. Az emlékműsort Kustyán Ilona és Spátay Adrianna tanárnő állította össze.
Andruskó Imre igazgató köszöntője után Kustyán Ilona részletezte a magyar nyelvet és irodalmat, valamint a történelmet 1955-től 2001-ig rendhagyó módon, tiltott magyarországi könyvekből is bátran tanító Gáspár Tibor munkásságát, aki az ismeretek átadásán túl magyarságtudatra és mindenkori helytállásra nevelte diákjait.
A politikai hitvallása miatt folyamatos rendőri zaklatásnak kitett "Gazsi Tanár Úrnak" az iskola volt az otthona. A tanítás után akár estig is szívesen foglalkozott a szlovákiai magyar színpadi mozgalomban fogalommá vált irodalmi színpad tagjaival, a vers- és prózamondókkal – emlékeztetett Kustyán Ilona.
Gyermekkori barátja és későbbi pályatársa, Oláh Ilona nyugalmazott tanárnő személyes emlékeit osztotta meg a hallgatósággal. Kiemelte: örökre a révkomáromiak eszébe-szívébe vésődtek az 1989-es bársonyos forradalom nagyszerű retorikai képességekkel rendelkező tanár-szónokának bátorító szavai. Gáspár Tibor nyugdíjasként is számos nemzeti ünnepen osztotta meg gondolatait a résztvevőkkel.
Sokrétű tevékenységéért a többi között megkapta a révkomáromi önkormányzat Pro Urbe, a pedagógusszövetség Czabán Samu-díját, a felvidéki parlamenti képviselők által adományozott Pro Probitate – Helytállásért díjat, valamint az oktatási minisztérium Szent Gorazd Díj arany fokozatát, s 1956-os bátor cselekedeteiért az idén posztumusz Tóth Ilona-díjban is részesítették.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.