<p>Szigorúbban lép fel a közterületeken, parkolókban, útszélen hagyott roncsautók tulajdonosaival szemben a város.</p>
Eltüntetnék a roncsautókat Komárom közterületeiről
A lakosoktól azt várják, ha ilyen gépkocsiról tudnak, jelentsék a városi rendőrségen személyesen, telefonon, vagy az [email protected] e-mail-címen, és ha lehet, csatoljanak fényképet is a járműről.
Az ilyen kocsik eltávolítása már csak azért is fontos, mert hónapok, esetleg évek óta foglalják az amúgy is szűkös parkolóhelyeket, másrészt rontják a városképet.
„Három pillérre építünk – mondta Ujj Ernő városi rendőrparancsnok-helyettes. – Az első a hulladékgazdálkodási törvény, amely kimondja, hogy tilos ott öreg járműveket – ezt a megfogalmazást használja a törvény – tárolni, ahol csúfítják a környezetet, illetve káros hatással vannak rá. Ha a városi rendőr úgy ítéli meg, hogy jogos, felszólítja a jármű tulajdonosát vagy használóját, hogy távolítsa el, ellenkező esetben megbírságolja.” Az ilyen bírság azonban nem mindig bizonyul elég hatékonynak, ezért más eszközöket is igénybe kell venni: a második pillér a helyi illeték kirovása. A városi hivatal vagyonjogi osztálya helyfoglalási illetéket róhat ki, ami a helyszínelés napjától számítva naponta négyzetméterenként 35 cent. Ez már ösztönzőbb lehet, Ujj Ernő beszámolt róla, hogy a napokban éppen erre a rendeletre hivatkozva közel 400 eurós bírságot szabott ki a város egy illetőre, aki azóta eltávolította az autóját. A harmadik pillér a közúti szabályokról szóló törvény, ez alapján a terület kezelője – ez esetben a város – elvontathatja a tilosban parkoló, közúti akadályt képező vagy rendszám nélküli járműveket. Az elvontatási és tárolási költségek a tulajdonost, használót terhelik. Rendszám híján az állami rendőrség segítségével, a motor- vagy alvázszám alapján próbálják megállapítani, ki a tulajdonos. Ha a hulladékgazdálkodási törvény alapján vontatják el a járművet, a továbbiakban a járási hivatal jár el.
Évente mintegy húsz ilyen jármű tulajdonosával szemben intézkednek, de mindig van utánpótlás. „Célunk, hogy eltűnjenek a városból ezek a roncsok, nem pedig az, hogy mindenáron bírságoljunk. Ha a tulajdonos együttműködő és eleget tesz a felszólításnak, akár figyelmeztetéssel is megúszhatja” – tette hozzá a parancsnokhelyettes.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.