<p>Nem volt komoly konfliktus, nem nőtt a bűnözés, de a helyiek továbbra is elutasítják a tábort. </p>
Egy éve nyílt meg a bősi menekülttábor
Közel egy éve nyitották meg újra a bősi menekülttábort, azóta több mint ezer menedékkérő fordult meg a csallóközi városban. A nyitás óta nem volt komoly konfliktus, a lakosság azonban továbbra is ellenzi a tábort.
Tavaly júliusban írták alá a Szlovákia és Ausztria közötti együttműködési megállapodást, melynek értelmében Bősön szállásolják el az Ausztriától átvállalt menedékkérőket, akik a szomszéd országban folyamodtak menekültstátuszért. A bősi lakosok tavaly augusztusban népszavazással is tiltakoztak a tervek ellen, a referendumon a többség elutasította a tábor megnyitását. Szeptemberben mégis megérkeztek az első menedékkérők a Szlovák Műszaki Egyetem bősi épületegyüttesébe. Michaela Paulenová, a belügyminisztérium szóvivője lapunkat úgy tájékoztatta, a megnyitás óta 1211 menekült fordult meg a város határában álló komplexumban. Volt olyan időszak, amikor majdnem telt ház volt, közel 500 menedékkérő élt a táborban. Jelenleg három gyerek és négy felnőtt várja, hogyan bírálja el Ausztria a menekültstátuszukat. „Ideális volt az elmúlt egy év Bősön, nem történtek komoly konfliktusok” – tájékoztatta lapunkat Michaela Paulenová. „Örülünk, hogy nem volt nagyobb összetűzés a tábor megnyitása óta, de a lakosság hozzáállása nem változott. Ha most tartanánk meg a referendumot, ugyanaz lenne az eredmény, mint tavaly” – nyilatkozta Fenes Iván, Bős polgármestere a közhangulatról. A tábor megnyitása előtt többen attól tartottak, hogy a menekültek miatt veszélyessé válik a város. A Nagyszombati Kerületi Rendőrfőkapitányság szóvivője leszögezte, nem nőtt a bűnözés Bősön. „Stabil a biztonság a városban. A rendőrség három vagyonellenibűncselekményt tart nyilván” – közölte Martina Kredatusová. Vannak, akik attól tartanak, hogy a nyugalom ideiglenes. „Az épületegyüttesben 2300 embert is el lehet szállásolni, Damoklész kardjaként lebeg felettünk az eredetileg ideiglenesnek szánt komplexum árnyéka” – folytatta Fenes, utalva arra, hogy a bősi vízerőmű építésekor felépített szállások ideiglenes építményként szerepeltek a jegyzékben. „A lakosok közül egy év után sem kívánja senki, hogy megnyissák a tábort. Sajnálom, hogy korábban nem bontották le az épületeket” – mondta a polgármester.
A menekültek elégedettek a bősi táborban. „A memorandum értelmében Szlovákia 2017-ig gondoskodik az ausztriai menedékkérőkről” – szögezte le Paulenová.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.