Hontteszér (Hontianske Tesáre). Több tonna vegyi anyagot találtak a Greenpeace aktivistái tavaly novemberben egy rossz állapotban lévő épületben a korponai járásbeli, Gyűgy fürdővároska közelében található község területén. Az ügyben azonnal beadványnyal fordultak az illetékes hatósághoz, melyben annak kivizsgálását kérték, veszélyezteti-e a lerakat a környezetet.
Egy év után vitték el a vegyszereket
A viskó több tonna veszélyes vegyszert rejtettRastislav Procházka felvételeEgy évig tartó vizsgálódás és adatgyűjtés után végre lezárult az ügy, a napokban a zólyomi körzeti környezetvédelmi hivatal illetékesei kiüríttették a raktárt. Független laboratóriumok megállapították az anyagmintákból, hogy rovar-, gyom- és atkairtó mérgekről, valamint fertőtlenítő szerekről van szó. A szakértők legalább 22-féle készítményt találtak. Az egyik legveszélyesebb szer a tizenöt éve betiltott 2,3,7,8-tetrachlorodibenzofurán, amely egy rákkeltő és nagyon nehezen lebomló vegyi anyag. Ezen kívül találtak fenitrothiont és prometynt is, ezek karcinogéngyanús növényvédő-szerek. A veszélyes mérgeket rejtő épület engedély nélkül épült az ötvenes években, így ez a raktár hivatalosan nincs is bejegyezve. Amint azt Ondrej Ďurčík, a zólyomi körzeti környezetvédelmi hivatal elöljárója megállapította, a hatályos törvények miatt ilyen esetekben, amikor a tulajdonos tönkrement, és csődbiztos kezeli az ingatlant, nehéz megállapítani a felelőst, akit fel lehetne szólítani a veszélyforrás eltávolítására, és felelősségre lehetne vonni. Szerinte a legtöbb hasonló esetben az állam kénytelen elvégezni a lerakatok felszámolását. Kateřina Věntusová, a Greenpeace mérgek elleni kampányának koordinátora arra hívta fel a figyelmet, hogy Szlovákiában több száz ilyen düledező raktár található, amelyeket senki sem őriz, és nagy mennyiségű rosszul tárolt, elöregedett vegyszer található bennük. Fönnáll a veszélye, hogy ezek az anyagok súlyos környezeti károkat okozhatnak, megfertőzhetik a talajt, szennyezhetik a talajvizet. Hiányzik a helyzet megoldását szolgáló rendszer és az anyagi keret. „Végre tisztázni kellene a játékszabályokat egy törvénycsomaggal, melynek elfogadása a rendszerváltás óta késlekedik,” – hangsúlyozta Věntusová.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.