<p>Az 1991-ben alakult Moldvai Csángómagyarok Szövetségének háromfős küldöttsége tett látogatást Egyházkarcsán, ahol a Csallóközi Városok és Falvak Társulásának képviselőivel találkoztak. A Solomon Adrián elnök vezette delegáció azzal a negyvenfős csángóföldi pedagóguscsoporttal érkezett Magyarországra, melynek tagjai az egyhetes romániai iskolai szünetet kihasználva tanítási órákon és módszertani előadásokon vesznek részt az egyik gödöllői oktatási intézményben. Ma valamennyien részt vesznek a budapesti Petőfi Csarnokban megrendezendő csángóbálon, majd holnap, hazautazásuk előtt a közös román és magyar szentmisén.</p>
Csallóközi keresztszülők kerestetnek
A csángómagyarok képviselőit Ravasz Béla és Gódány László, Egyházgelle és Egyházkarcsa polgármestere fogadta. Gódány László elmondta: a községben február 1-jén megrendezett, az európai területi együttműködési csoportosulás létrehozását előkészítő konferencia egyik magyarországi résztvevőjétől, Törzsök Erikától jött az ötlet, hogy a két határon túli térség képviselői felvegyék a kapcsolatot.
„Örömest tettünk eleget ennek a felkérésnek – mondta Gódány. – A csángómagyarok képviselői tájékoztattak bennünket arról, milyen nehézségeket kell leküzdeniük az anyanyelvi képzés biztosítása érdekében, s szóba került a lehetséges együttműködés is.”
Mivel Moldvában nincs magyar nyelvű oktatás, a Moldvai Csángómagyarok Szövetsége a gyermekek tizennégy éves koráig tudja megszervezni az anyanyelvi képzést szülőfalujukban iskolán kívüli foglalkozások keretében. Ezen kívül útjára indították az úgynevezett keresztszülő-programot, amelynek lényege, hogy évi negyvenezer forintnak megfelelő összeg befizetésével az önkéntes keresztszülő magára vállalja egyegy moldvai csángómagyar gyerek anyanyelvi képzésének anyagi terhét. A csíkszeredai magyar tanítási nyelvű középiskolákban továbbtanuló csángómagyar fiatalok oktatása esetében a támogatás összege évi százötvenezer forintnak felel meg (bővebb információ a www.csango.ro honlapon – a szerk. megj.). A találkozón szóba került egy új kisbusz megvásárlása is, mely a csángó falvakból a központi iskolába szállítaná a gyerekeket. „A csallóközi nép arról híres, hogy nem ismer lehetetlent; már tárgyaltam helyi vállalkozókkal, és jó esélyt látok arra, hogy előteremtsük ennek anyagi fedezetét” – közölte Gódány Lászó.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.