<p>Kevés remény van arra, hogy teljes hosszában még ebben a választási ciklusban elkészüljön az a mintegy három kilométeres útszakasz, mely a Tisza-parti községet a magyarországi Zemplénagárddal kötné össze.</p>
Kopasz József polgármester lapunknak elmondta, az építési munkálatokat a falu határában már 2007 őszén el akarták kezdeni, ám egy hivatalos engedély hiányában erre csak 2008 februárjában kerülhetett sor. A nagytárkányiak az út megépítésére 2007-ben – egy korábbi sikertelen kísérlet után – pályázatot nyújtottak be az európai uniós alapokhoz, és meg is kapták a kért támogatást. A 331 939 eurós (10 millió korona) beruházás költségeinek 75 százalékát így az Európa Uniótól, 20 százalékát pedig a szlovák államtól nyert támogatásból fedezték, a településnek csak az 5 százaléknyi ún. önrészt kellett kifizetnie. Később a község vezetésének tudomására jutott, hogy a Corvinus Támogatásközvetítő Zrt. az európai uniós és a nemzeti gazdaságfejlesztési projektek elnyeréséhez szükséges sajáterő-követelmény, az ún. önrész előteremtéséhez is támogatást biztosít, és az is kiderült, hogy ezt nemcsak kis- és középvállalkozások, hanem önkormányzatok, civil szervezetek, egyesületek és alapítványok is igényelhetik. Ez a támogatás a pályázati kiírásokban megjelölt önrésznek legfeljebb 50 százaléka, maximum négymillió forint lehetett. A nagytárkányiak ebből az alapból nyertek mintegy 8298 eurót (250 000 korona), mely ugyan nem tette ki a sajáterő-követelmény 50 százalékát, ám így is nagy segítséget jelent a településnek.
A Szénazsák dűlőn át vezető, 6 méter széles, 648 méter hosszú út határidőre elkészült, a község azonban folytatni szerette volna a munkálatokat, így az elmúlt évben a Nemzeti Infrastruktúra Fejlesztő Zrt-vel közösen készített újabb pályázatot, hogy európai uniós támogatással végre teljes hosszában megépülhessen a Nagytárkányt Zemplénagárddal összekötő közút. Az elkövetkezőkben a Zemplénagárd és az államhatár közti mintegy 2,1 kilométeres szakaszon kellene folytatni a beruházást, a szlovákiai részen útjelző táblákat és útjeleket helyeznének el, az út szlovákiai nyomvonalának egy részét valamint a Kaszárnya utca 800 méteres szakaszát is újraaszfaltoznák. A pályázók időközben egyébként meg is kapták a kért támogatást, a nagytárkányiak által elnyert 140 000 euró (4,2 millió korona) – melynek csupán 5 százalékos önrésze terheli a község költségvetését – elegendő lenne a tervezett munkálatok elvégzésére. A dolgok jelenlegi állása szerint azonban nem valószínű, hogy az út ebben a választási ciklusban elkészül, a magyarországi részen ugyanis rendezni kell a nyomvonal alatti földterületek tulajdonjogi viszonyait, le kell folytatni az ilyenkor szükséges közbeszerzési eljárást, valamint egyéb, időigényes feladatokat is el kell végezni. A szlovákiai részen az aszfaltozásra és az útjelek felfestésére csak akkor kerülhet sor, ha a magyarországi részen is a beruházás megvalósításának ehhez a fázisához érnek. Kopasz József tájékoztatása szerint erre várhatóan a törvény adta határidőn belül, de csak a következő év második felében kerülhet sor.
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.