Kassán ezek az első ilyen jellegű emlékkövek.
Botlatóköveket raktak le Kassán a zsidó holokauszt áldozatainak emlékére
A zsidó holokauszt áldozatainak emlékére lefektetett botlatókövekkel, úgynevezett Stolpersteine-vel ezennel már a kassai Alžbetina utca 18. sz. előtti épületénél is találkozhatunk. A köveket a városból a koncentrációs táborokba deportált lakosok egyikének lánya, Yaara Tal fektette le édesanyja és nagyanyja emlékére.
Az Ungar család egészen 1944-ig az Alžbetina 18. szám alatt lakott, amit akkoriban még Srobár utcaként nevezetek. A családot két tagját, Fanny Sontagot (született Ungar - a szerk. megj.) és lányát Miriam Ungart 1944-ben koncentrációs táborba deportálták. Kettőjük közül csak csak a páros fiatalabb tagja maradt életben. Mivel a lánynak nem maradtak kassai hozzátartozói, Izraelbe ment. Miriam Ungar lánya, Yaara Tal közel nyolcvan évvel később, életében először eljött Kassára, hogy segítsen az eltűntek köveinek, az úgynevezett Stolpersteine-nek a lefektetésében. Yaara Tal ma már jól ismert zongoraművészként tevékenykedik, de ahogyt azt kassai látogatásakor, a botlatókövek lefeketésekor elmondta: „Bár még sohasem jártam itt, ismerősnek tűnik a hely, de mivel szörnyű emlékek fűznek hozzá, legszívesebben elfelejteném az egészet. Bárhol jártam a városban, mindenütt megcsapott a nosztalgia szele. Ugyanakkor Kassa tele van olyan fiatalokkal, akik pozitív jövőt sugallnak” – mondta a kassai gyökerekkel rendelkező Yaara Tal azzal, hogy a háború borzalmairól nem szabad megfeledkezni. Szlovákiában 28 településen közel 300 ilyen kő található. Kassán ezek az első ilyen jellegű emlékkövek.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.