Az éneklés elűzi a haragot és a szomorúságot

GA-Szarka T. koncert
Galánta |

A Galántai Kodály Zoltán Alapiskola gyermekkórusa Szarka Tamás adventi koncertjén is nagy sikerrel lépett fel. A gyerekek az énekléssel teljesen el tudják magukat engedni és szállnak a zenével.

A koronavírus-járvány alatt jócskán átalakult a Galántai Kodály Zoltán Alapiskola gyermekkórusa. Egykori karvezetője, Balogh Csaba elhunyt, betölthetetlen űrt hagyva maga után. Helyét Sárkány Anikó vette át az iskolában, aki a zenei nevelést is tanítja. Elmondása alapján nem volt egyszerű a dolga, hiszen Csaba bácsi után átvenni a kórusvezetést és a zeneoktatást komoly feladat. A koronavírus-járvány idején elrendelt iskolabezárások ezt még inkább megnehezítették.

„Bizony magasan volt a léc, de igyekszünk Balogh Csaba emlékét megőrizni, továbbvinni az örökségét és folytatni az általa elkezdett munkát. Az énekkar vezetését kicsit félve, abban az időszakban vettem át, amikor karantén volt, online tanulás, majd visszajöttünk ugyan az iskolába, de a szakkörök még jó ideig nem működtek, így kóruspróbákat sem tarthattunk. Közben többen elballagtak. Korábban csak a felső tagozatos gyerekek voltak tagjai a gyermekkarnak, most viszont főleg a harmadikosoktól a hetedikesekig járnak énekkarra, és vannak még néhányan, akiket Csaba tanító bácsi is tanított. Egyébként nagyon örültem a felkérésnek, mert egy igazán lelkes csapatot vezethetek. Ősszel nagy projektbe kezdtünk, felkérést kaptunk ugyanis Szarka Tamástól, hogy szerepeljünk az Európa Karácsonya című albumának bemutatóján a galántai kultúrházban. Minden dalban közreműködtünk, több helyen a refrént kellett énekelnünk”

– részletezte Sárkány Anikó.

Gál Hanna, az egyik kórustag elárulta, a próbákon annyiszor eléneklik a műveket, azok úgy belemásznak a fülébe, hogy otthon is gyakran énekelgeti. Anyukájának annyira megtetszettek a koncerten hallott dalok, hogy elhatározták, karácsonyra megtanulják az egyiket. A kislány családjában gyakori a közös éneklés, az ünnepi asztalhoz is csak azután ülnek le, miután a karácsonyfánál közösen eléneklik a Csendes éjt, ami a család kedvence. Hanna szerint az a jó az éneklésben, hogy a többiekkel együtt kiengedheti a hangját.

„Megszokott dolog, hogy ha feszült vagyok, akkor elkezdek énekelni, hogy ezzel segítsek magamnak túljutni a nehézségen”

 

– tette hozzá.

Eliáš Bianka szerint az egész napos próba, amit a koncert előtt előtt tartottak, segített abban, hogy jobban belemélyedjenek a zenébe.

„Azon a napon Szarka Tamás is meghallgatott minket, úgy tűnt, hogy elégedett velünk. Egy Kossuth díjas művésszel nem mindennapi dolog fellépni. Otthon is szoktam gyakorolni, hogy az énekkari próbákon jobban menjenek a művek, a családunkban viszont nem szokás a közös éneklés”

– fejtette ki a kórustag, akitől azt is megtudtuk, hogy nagyon szeret az énekes közösséghez tartozni, mert támogatást nyújt.

„Az írásbelik előtt vagy más stresszes helyzetben is előfordult, hogy énekléssel nyugtattam meg magam. Minden rossz érzést el lehet vele űzni, a haragot és a szomorúságot is”

– egészítette ki.

A kilencedik osztályos Lukáč Tímea nem először lépett fel Szarka Tamással.

„2019-ben a nemzeti összetartozás napján a magyar parlament előtt, még Csaba tanító bácsival szerepeltünk közösen, és egy vágsellyei karácsonyi koncerten is énekeltünk Szarka Tamással. Kicsit megterhelő volt a mostani koncert, de a közös éneklés a kórussal nagy biztonságot ad. Szólóénekes is vagyok, a galántai művészeti alapiskolában tanulok. Egyedül kiállni a színpadra sokkal félelmetesebb. Otthon, amikor csak tehetem, énekelek, az énekkari próbán tanult daloktól a rádióban hallott retro slágerekig mindenfélét. Azokat apukám is nagyon szereti, de rajtam kívül a családban nincs másnak jó hangja, így csak én énekelek”

– mondta nevetve. Lukáč Tímea szólóénekesként Galánta városi, valamint szülőfaluja, Vága helyi rendezvényein szokott fellépni.

„Amint bemondják a nevem, mindjárt feszült leszek, de a színpadon előfordul, hogy teljesen el tudom magam engedni és szállok a zenével. Szerintem az a legjobb érzés a világon. Néhányszor az énekkarral is éreztem ezt. Az éneklés segítséget is jelent akkor, ha mérges vagy szomorú vagyok, mindig a hangulatomhoz illő dalt veszem elő”

– fogalmazott.

Mindhárman egyetértettek abban, hogy az említett koncerten kedvenc daluk a Regölés volt, a pattogós ritmusa miatt.

„Eleinte én is izgultam a koncerten, de egy idő után teljesen át tudtam adni magamat az élménynek. Felemelő az az összmunka, ami ilyenkor megszületik a színpadon. A gyerekek kitartó éljenzést kaptak, meg is érdemelték, mert nagyon ügyesek voltak. Büszke vagyok rájuk, a helytállásukért, és hogy mindig odateszik magukat”

– zárta Sárkány Anikó.

 

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?