András-napi kolbásztöltő verseny Bényben

Bény |

<p>Nyolcvanan szorgoskodtak Szent András napján a bényi kézművesház udvarán, ahol első alkalommal rendezték meg az András-napi kolbásztöltő versenyt. A hagyomány szerint András napján kezdődnek a disznóvágások és disznótorok.</p>

A kézművesház udvarán két–ötfős csapatok serénykedtek. A helyiek mellett a magyarországi Bényéről három, a szomszédos Kéméndről egy csapat érkezett, Érsekújvárt is egy csapat képviselte. Mindannyian azzal a meggyőződéssel darabolták, darálták, fűszerezték a húst és töltötték a kolbászt, hogy a három szakácsból és a falu espereséből – aki a keresztségben az András nevet kapta – álló zsűri az ő kolbászukat találja a legízletesebbnek. „A siker a száraz és a zsíros hús megfelelő arányán és a fűszerezésen múlik” – állította a bényi versenyzők egyik csapata. A bényi Csemadok csapata szerint a kolbász ízét a füstölés határozza meg. „Füstölésre legalkalmasabb a gyümölcsfa, de az akácfa is megteszi. A kolbásznak a lassú füstölés után legalább három hétig kell száradnia” – hangsúlyozta a férficsoport. Az érsekújvári Csemadok csapata rutinosan tette a dolgát. Több hasonló rendezvényen voltak már, az érsekújvári kolbásztöltő versenyen több alkalommal kaptak aranysávos minősítést. „A békéscsabai fesztiválon is jártunk, ahol több száz csapat vesz részt a versenyen. A versenyeken mindig tanulunk új fortélyt” – nyilatkozták az érsekújváriak, akik zúzott fokhagyma helyett fokhagymás vízzel ízesítették a kolbászt. A magyarországi Bénye község egyik csapatát a polgármester erősítette. „A kolbász igazi íze a füstölés előtt, a sütés során jön elő” – állították. Míg a verseny résztvevői az udvaron iparkodtak, addig a kézművesház konyhájában a sparhelten káposzta rotyogott. A helyi óvoda és iskola szakácsnőjének irányításával száz fő részére készítették a vacsorához a takartos káposztát. A községben a kézművesház mellett múzeum jellegű tájház is működik. „A kézművesháznak otthont adó épületet nagyon rossz állapotban vettük át, miután 2004-ben elvégeztem egy kézművestanfolyamot. Olyan helyet akartam létrehozni, ahol a falu asszonyai összejöhetnek, és évszaktól függően, természetes anyagokkal kézműveskedhetnek. Idén a nőnap alkalmából süteményversenyt is hirdettünk, amelynek a vártnál sokkal nagyobb sikere lett. A férfiak azonnal jelezték, hogy nekik is hirdessünk hasonló akciót. Úgy döntöttünk, nekik kolbásztöltő versenyt szervezünk” – nyilatkozott Koczka Katalin, aki férjével, Gyulával vezeti a bényi kézművesházat. Hagyományos rendezvényeik közé tartozik a farsangi tojásszedés, a regrutabúcsúztató, a tollfosztás, az aratás, a karácsonyi betlehemezés és az újbor ünnepe is.
Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?