Ami nekünk természetes, az a burundi gyerekeknek elérhetetlen luxus – a Baloo Charity projektjei

Baloo Charity PT
Farkasd |

Szolárpaneles áramfejlesztő telepítésére indított gyűjtést a Baloo Charity Polgári Társulás, amivel a Condiban élők mindennapjait szeretnék komfortosabbá tenni. A világ legszegényebb országának gyerekei most tanulják a hulladékgyűjtést, a környékünkön élők a szemét leadásával támogatják az élelmezésüket.

A Baloo Charity Polgári Társulás önkéntesei, Komlósi Zoltán és Csiffáry Zoltán február elején tértek haza a Kelet-Afrikában található Condi településről, ahol rendszeresen végeznek önkéntes segítő munkát. A Nemzetközi Valutaalap GDP-mérése alapján a világ legszegényebb országának számító Burundiban több karitatív projektet elindítottak az elmúlt években. Az egyik ezek közül az az élelmezési támogatás, amelybe közel 30 oktatási intézményt kapcsoltak be főleg a Vágsellyei járás településein, illetve Szlovákia más részein. Az iskolások és óvodások segítségével közel 30 ezer PET-palack és italosdoboz gyűlt össze, amelyek betétdíjából fél évre elegendő élelmiszert vásároltak annak a 250 gyereknek, aki Condiban tanul.

Csiffáry Zoltántól megtudtuk, egy másik projektet is elindított a társulás: szolárpaneles rendszert szeretnének telepíteni Condiba, ahol nagyjából 10 évvel ezelőtt már készült egy hasonló, de azóta tönkrement, így áram nélkül élnek ott az emberek. 

„Lámpákat és konnektorokat szeretnénk felszerelni, hogy kicsit komfortosabbá tegyük a mindennapjaikat. Számunkra elképzelhetetlen az az életmód, ahogy az ottani lakosok élnek. Nekünk természetes, hogy fel tudjuk kapcsolni a lámpát, van meleg víz, zuhany, fűtés és számos olyan dolog, ami a kényelmünket szolgálja. Ott ezek közül semmi sincs, néhány évvel ezelőtt fúrtak kutat a faluban, az emberek, általában a gyerekek oda járnak vízért, azt isszák, azzal főznek, mosakodnak, mosnak, de fürdőszoba, konyha, vécé és semmilyen közműhálózat, infrastruktúra nincs, többnyire vályoghoz hasonló anyagból, ritkábban égetett téglából készült kunyhókban laknak, az ételt szabad tűzön főzik” 

– magyarázta Csiffáry Zoltán. Az előzetes számítások alapján 2500 euró körüli összegből lehetne megvalósítani a szolárpaneles rendszert, ezért nyilvános gyűjtésbe kezdett a szervezet. Néhány támogatónak hála az összegnek közel fele már megvan, a megvalósítást nyárra tervezik. 

A Baloo Charity Polgári Társulás tevékenységét a SK63 1100 0000 0026 6500 8022 transzparens számlán lehet támogatni. Részletek a szervezetről annak Facebook- és Instagram-oladalán találhatók.

Condi-szemétgyűjtés

Két hónappal ezelőtt Csiffáry Zoltán kezdeményezésére indult el a szemétgyűjtés Condiban. Elmondása alapján nagyon nagy volt a rendetlenség, mindenfelé szemét hevert a házak között. A condi iskolában tanuló 250 gyerekkel elkezdték zsákokba gyűjteni a szemetet és egy nagy gödörben hetente elégetik az összegyűjtött hulladékot. Belátja, hogy nem a legjobb megoldás, de jobb annál, hogy szanaszét heverjen a szemét. A Baloo Charity helyi segítője, aki egyebek mellett angolul tanítja a gyerekeket, ellenőrzi az árvaház működését, elvállalta a szemétgyűjtés koordinálását is. 

„A gyerekek játékosan álltak hozzá, azonnal elindultak szemetet gyűjteni és nagyon sokat összeszedtek. Remélem, hogy legközelebb egész más kép fogad majd és lassan egyre kevesebb lesz a hulladék a faluban” 

– tette hozzá.

A polgári társulás továbbra is keresi azokat az itteni iskolákat, amelyeket be tud vonni a PET-palackok gyűjtésébe. Olyan előadást készítenek a visszaváltós rendszert üzemeltető céggel közösen, amellyel elmagyarázzák, miért fontos a szelektív szemétgyűjtés és az, hogy a műanyag ne kerüljön ki a természetbe, valamint bemutatják, hogyan dolgozzák fel az összegyűjtött italosdobozokat. A cég felajánlotta, hogy a két legaktívabb iskolából egy-egy csoportot végigvezetnének a feldolgozóban. Csiffáry Zoltán megjegyezte, örömmel tölti el, hogy a farkasdi magyar és szlovák iskola a kezdetektől bekapcsolódik az élelmezési projektbe és töretlen az aktivitásuk. Az is a tervei között szerepel, hogy az összes intézményt, amely eddig bekapcsolódott, felkeresi, hogy bemutassa a gyerekeknek, hová került az a pénz, ami a betétdíjakból összejött. 

Csiffáry Zoltán számára nagyon nehéz volt szembesülni mindazzal a nyomorral és kiszolgáltatottsággal, amit néhány évvel ezelőtt, első Condiban töltött útján tapasztalt. Úgy véli azonban, hogy aki elért egy bizonyos kort és megteheti, az ossza meg másokkal azt, amije van. Ebben a fiai is követik, ők is szívesen bekapcsolódnak a jótékonysági munkába, bíznak benne, hogy hosszú távon tudják folytatni.

Galéria
Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?