A januári és a februári szünet után, eredetileg március 21-én nyílt volna meg az első 2020-as őstermelői piac Csiliznyáradon. Sajnos a terveket az azóta világméretűvé nőtt koronavírus-járvány ugyan meghiúsította, de az őstermelőknek így sikerült segítséget nyújtani.
A világhálóra költözött az őstermelői piac
A kora tavasz a Csilizközi Piac egyik legszínesebbje szokott lenni, hiszen a friss zöldség- és virágkavalkádon kívül itt jelentek meg a húsvéti dekorációk, a hímes tojások, az ünnepi asztalra készített különféle finomságokról már nem is beszélve. Mivel ez alkalommal elmaradt, és valószínűleg a közeljövőben is elmaradnak az őstermelői piacok, a szervező, Miklós Judit gondolt egyet, és a piac közösségi oldalán elindította az online piacot.
Piac a világhálón
„Piac nincs, és nem is tudjuk, mikor lesz, de mivel az egyik alapötlete a régió népszerűsítése, a helyi termelők és kézművesek támogatása, ezért úgy gondoltuk, legalább azzal próbálunk segíteni ebben a számukra hatványozottan nehéz időszakban, hogy a piac Facebook-oldalán tájékoztathatnak a termékeikről, elérhetőségeikről, így a környékbeli vásárlók tudják, hova, kihez fordulhatnak, ha friss zöldséget, palántákat vagy egyéb termékeket szeretnének beszerezni” – magyarázza Miklós Judit.
Pozsonyi gazdák Nyáradon
Michal Roháč és Eliška Galisová nemrég költözött Pozsonyból Nyáradra. Biozöldség-termesztéssel foglalkoznak, és ez lett volna az első alkalom, hogy bemutatják termékeiket a piacon. „Nem szállítunk viszonteladóknak, csak magánszemélyeknek, és a legtöbb állandó vevőnk Pozsonyban van. Érdekes módon éppen most, a húsvéti ünnepek előtt csökkent az érdeklődésük, valószínűleg azért, mert aki tehette, elutazott Pozsonyból. Minden mennyiséget szívesen házhoz szállítunk” – magyarázza Eliška Galisová.
Hodosi zöldséges
Boráros Adrián Hodosban foglalkozik burgonya és zöldség termesztésével. Tavaly rendszeresen részt vett a Csilizközi Piacon.
„Sokan ismernek már, és ősszel egyre többen tőlünk vásárolják a téli krumpli- és zöldségtartalékot. Egyébként az iskolák, óvodák és egyéb szociális intézmények beszállítói voltunk eddig. Amióta ezeket bezárták, napi egy tonna burgonyát és egyéb zöldséget nem szállítunk ki. Reménykedünk, hogy elmúlik ez a vészhelyzet, és szeptembertől már újra helyreáll minden” – bizakodik a fiatal hodosi gazda.
Törölt piacok, falunapok
„Nagyon hiányzik a Csilizközi Piac, meg az egyéb ehhez hasonló rendezvények. Februártól december végéig minden hétvégénk be volt már táblázva, különböző piacok, fesztiválok és falunapok részvételével, ami most mind meghiúsult. Ezzel a forgalmunk nagyjából a felére esett vissza” – meséli Nagy Veronika, a gútai Georgina farm vezetője, amely sajtok, tejtermékek és saját borok készítésével foglalkozik. Amikor elindult az online Csilizközi Piac, ugyanakkor döntötték el a gútai vállalkozók is, hogy megkezdik a házhoz szállítást, azt azonban a húsvéti ünnepek előtt bevezetett részleges kijárási tilalom hiúsította meg.
Minden termelő bízik abban, hogy, ha veszteségek árán is, de vállalkozásaik túlélik ezt a kritikus időszakot, és hiszik, hogy a nyár elejére, ha nem is a nagy rendezvényeken, de a piacokon újra árulhatják termékeiket.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.