<p>Vízkelet. December elején lebontották a község Hegy részén álló, műemlékként jegyzett klasszicista kúria. A polgármester, arra hivatkozva, hogy az épület életveszélyes, a választások előtt egy nappal elrendelte azonnali lebontását. A bontáshoz a Nagyszombati Kerületi Műemlékvédelmi Hivatal nem adta hozzájárulását. A kúria tulajdonosa szerint az ingatlant már nem lehetett megmenteni.</p>
A tulajdonosok szerint menthetetlen volt az épület
JUHOS MELINDA
A kulturális minisztérium 2006. március 26-án nyilvánította kulturális műemlékké a kúriát a tulajdonos, a Juhász házaspár kérvényezése alapján.
„Szerettük volna felújítani az épületet, amelyet az előző rendszerben hozzáértés nélkül építgették át, az eredeti jellegére nem figyeltek oda, takarmányt tároltak benne, a kilencvenes évek óta szociálisan hátrányos helyzetűek éltek itt, az állaga folyamatosan romlott. Abban a hitben kértük a műemlékké nyilvánítást, hogy a műemlékvédelmi hivatal a műemlékvédelmi törvény értelmében segít az épület megmentésében, felújításában” – nyilatkozott lapunknak Juhász Gizella, a kúria egyik tulajdonosa. A tulajdonosok szerint az épület megroppanásához hozzájárult, hogy az önkormányzat a kúria és a mellette álló román kori templom tőszomszédságában kezdte építeni a tizenöt lakásos bérházat – a műemlékvédelmi hivatal beleegyezésével. Kiásták az alapokat, végül mégis máshol épült fel a bérház. A tulajdonosoktól megtudtuk, a kúria felújításához a Makovecz Imrével készítették el a látványterveket, Rastislav Petrovič, a NKMH munkatársa szerint ezek a tervek használhatatlanok voltak. A tulajdonosok szerint nem akadt olyan cég, amely el tudta volna végezni a munkát. Hosszas próbálkozások után a tulajdonosok végül szeptember 27-én bontási engedélyért folyamodtak a helyi építésügyi hivatalhoz. A műemlékvédők figyelmeztettek, hogy kulturális emléket nem lehet lebontani. Az építésügyi hivatal október 25-én leállította a bontási eljárást, és felszólított a hiányosságok pótlására, egyebek mellett a műemlékvédelmi hivatal álláspontjára hivatkozva. Ezt a tulajdonosok megfellebbezték. November 26-án Halag György polgármester szóbeli utasítást adott az épület lebontására, majd 29-én kiadták a bontási engedélyt. A műemlékvédelmi hivatalt csak december 2-án értesítették. Szóbeli utasítást az épület szanálására akkor adhat ki az építésügyi hivatal, ha, az adott ingatlan közvetlen életveszélyt jelent. A műemlékvédelmi hivatal szerint megvolt a lehetőség, hogy korábban értesítsék őket. Halag György elmondta, huszonhatodikán este erre már nem volt lehetőség. „Gyorsan kellett intézkedni, nehogy megsérüljön valaki. Nem várhattunk tovább” – mondta a polgármester, aki arra a kérdésre, hogy miért lett hirtelen ilyen sürgős a szanálás, azt válaszolta: a törvény lehetővé teszi ezt az intézkedést. Halag visszautasította azt a feltételezést, hogy a bontási utasítás kiadásának köze lett volna a választásokhoz. Halag a másnapi a választásokat elvesztette.
„A Nagyszombati Kerületi Műemlékvédelmi Hivatal már jelentette az ügyet a nagyszombati járási ügyészségen, ahol elbírálják, szabályosan járt-e el a polgármester és a tulajdonos” – nyilatkozta Gabriela Kvetanová, a hivatal igazgatója. A tulajdonos visszautasította a feltételezést, hogy a még funkcióban lévő polgármesterrel akarták lerendezni az ügyet.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.