<p>Az euró bevezetésével még sok változáshoz kell hozzászoknunk, néhány szolgáltatást azonban a kezdeti nehézségeken kívül nehezebben is sújthat az új pénznem. Ide tartoznak a pénzváltók, amelyek bevételeik nagy részét éppen a korona–euró váltásokból szerezték. Az üzemeltetők sem tudják, ezután is megéri-e fenntartani vállalkozásukat.</p>
A pénzváltók alkonya?
Rimaszombat
Rimaszombatban egyelőre nem zár be a városközpontban működő pénzváltó, tegnap a meghirdetett nyitvatartás szerint folytatták a munkát. Az euró bevezetésével valószínűleg csökken a forgalmuk, a város határhoz való közelisége és a bevásárlóturizmus megerősödése azonban továbbra is tartósan fenntarhatóvá teheti a pénzváltót. A határátkelőkön – Szentkirályon és Somoskőújfaluban – működő pénzváltók biztosan nem zárnak be, ott inkább forgalomnövekedéssel számolnak. A pénzváltót működtetők szerint erre a forint és az euró árfolyammozgása és az utóbbi hónapokban megerősödött bevásárlóturizmus miatt van esély.
Rozsnyó
A városban két pénzváltó működik, s egyik sem zár be az euró bevezetése után. A Fekete Sas pénzváltó tulajdonosa elmondta, eddig is mindenféle pénznem megfordult náluk, az euró bevezetése tehát várhatóan nem veti vissza az üzletet. A Rozsnyói Turisztikai Központban is van egy pénzváltó szolgálat. Kohulák Karin igazgató elmondta, ők sem szüntetik meg ezt a szolgáltatást, mivel nagyon sok a városban a magyarországi turista. „Egyébként pedig a pénzváltó a turisztikai központ számára csak mellékes tevékenység, nem ez a bevételünk fő forrása” – mondta az igazgató.
Ipolyság
„Egy hónap próbaidőt adok az üzletnek. Ha nem lesz veszteséges, és a bevétel legalább az alkalmazottak fizetését és az önköltségeket fedi, akkor továbbra is fenntartom. Ha mínuszba megy, akkor be kell zárnunk, tehát a januári forgalmon múlik minden” – mondta el lapunknak Šomlo Tamás vállalkozó, aki az Ipeľ Tour pénzváltót 1991-től üzemelteti a közel 8000 lakosú határvárosban. Ez volt egyébként a Csehszlovák Köztársaságban az első magán pénzbeváltó. A vállalkozó maga is kíváncsian várja, miként alakul a helyzet az euró bevezetése után. Hangsúlyozta, az utolsó egy-két évben szinte haszon nélkül működött a pénzváltó, hiszen az átlagosan alig 20-30 ezer koronás éves plusz nem tekinthető komoly bevételnek, tehát már rég nem lehet szó lukratív vállalkozásról. Tulajdonképpen csak szociális okokból tartja fenn Šomlo az üzletet, a hosszú évek óta itt dolgozó két alkalmazott miatt. „Ipolyságon szinte lehetetlen munkát találni, ezért, ha önmagát fenntartja az üzlet, akkor hadd menjen” – jegyezte meg az üzletember. A városban egykor tíz pénzváltó is működött, tavaly négy várta a turistákat, most január elsejétől Šomlo úgy tudja, a többiek bezártak, és csak ő folytatja tovább.
Érsekújvár
A két határvárostól, Komáromtól és Párkánytól mintegy harminc és negyvenöt kilométerre fekvő járási székhelyen már tavaly nyáron bezártak két pénzváltót a város központjában. Akadt olyan is, amelynek a helyén még az év utolsó hónapjában zálogház nyílt. Az Érsekújvári Járási Rendőrkapitányság közelében, ugyancsak egy zálogház mellett található pénzváltó január 16-ig zárva tart. Rögtönzött utcai ankétunkban azonban megtudtuk: a megkérdezettek többsége megbízhatóbbnak tartja a banki szolgáltatásokat. A járókelők abban sem tudtak segíteni, hol található még a városban pénzváltó. Nem nagyon keresik ezt a típusú szolgáltatást, inkább az Érsekújvárban található bankfiókok valamelyikében váltják át koronáikat.
Vágsellye
A Fő utcában lévő pénzváltó legalább márciusig biztosan működni fog, mert év elején általában kisebb a forgalom, ezért ebben az időszakban nehéz lenne megállapítani, mekkora visszaesést hozott az euró bevezetése. „A forgalmunk 70 százalékát tette ki az euró, a többi a cseh korona, a forint és a brit font átváltásából származott. A svájci frank és a dollár összesen 2-3 százalékot tett ki” – tudtuk meg Hecs Miroslavtól, a pénzváltó tulajdonosától. „A január–február átlagban mindig gyenge. Márciusig mindenképpen nyitva tartunk, és az euró helyett megpróbálunk a forintra és a többi pénznemre összpontosítani.”
Galánta
A takarékpénztár mögötti pénzváltó az év első munkanapján nyitva volt, de a neve elhallgatását kérő alkalmazott nem tudta megmondani, az üzlet továbbra is működik-e. Megtudtuk, sok ember az év utolsó napjaiban csak azért jött a pénzváltóba, hogy a maradék koronáját euróra váltsa. Nem akartak beállni a bankokban kígyózó hosszú sorokba. „Volt olyan idős néni, aki ötven koronát jött beváltani, mert azt gondolta, hogy januártól már csak euróval lehet fizetni, és meg volt ijedve, hogy nincs otthon egyetlen eurója sem” – árulta el a pénzváltó hölgy.
Párkány
A városban található pénzváltók egy része az ünnepeket követően, így tegnap is zárva volt, feltehetőleg csak az ünnepi időszak után kezdenek üzemelni. Mivel határvárosról van szó, a pénzváltók tulajdonosainak az euró bevezetése után sem kell forgalomcsökkenéssel számolnia, mert a Magyarországról érkező – elsősorban esztergomi – látogatók és a Magyarországra utazó hazaiak továbbra is náluk fogják pénzüket euróra, illetve forintra váltani.
Komárom
Az Erzsébet híd felé haladva Komáromban szinte egymást érik a pénzváltók, és ugyanez a helyzet a Duna túloldalán is, Dél-Komárom belvárosában. Az szinte biztosra vehető, az euró szlovákiai bevezetésével néhányat be kell majd zárni, de hogy mennyit, azt nem merik egyelőre megjósolni a tulajdonosok. Az itteni váltók forgalmának nagy részét eddig is a korona–forint átváltása tette ki, amit most az euró–forint cserél fel. „Ameddig a szlovákiai polgároknak megéri Magyarországon vásárolni, addig biztosan nagy lesz a kereslet a forint iránt – mondta egyikük. – Hatással lesz a forgalomra a dél-komáromi ipari parkban működő üzemek helyzete is, azaz hogy mennyi szlovákiai dolgozót tudnak a jövőben foglalkoztatni. Nekik ugyanis át kell váltaniuk fizetésük túlnyomó részét euróra.”
Medve
A szlovák–magyar határ menti pénzváltókat nem fenyegeti megszűnés, mert forgalmuk jelentős részét a forintkereskedelem adja. Ellenben azokkal a pénzváltókkal, amelyek a határoktól távolabb működnek, mert azok nagy része az euró–korona forgalomból élt. A Medve–Vámosszabadi határátkelőhöz közeli Spectrum pénzváltóban azt mondták, az elkövetkező néhány hónap forgalmától függ a megmaradásuk. A mellette található J. City Kft. üzemelésében működő kioszkban pedig úgy nyilatkoztak, hogy minden bizonnyal változatlan marad a forint-forgalom, a különbség csak annyi lesz, hogy ezután nem koronára, hanem euróra fogják váltani és fordítva. Ami az év eleji euró-forgalmat illeti, nem számoltak be nagy ugrásról, véleményük szerint inkább a bankokban tapasztalható nagyobb kereslet. (szasz, kov, fm, szaz, gl, guzsu, vkm, jom)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.