A történelmi Hont megye és a mai Lévai járás egyik nagy múlttal rendelkező községe Palást. A falu már a kora középkorban, valószínűleg a 11. század folyamán létrejött, bár első írásos emléke csak 1156-ból maradt fenn.
A Palásthy család és levéltára
A család története ezután nem sokban különbözött a többi birtokos nemesi család történetétől. A 14–15. század folyamán egy nagyobb főúri család szolgálatába álltak, azaz védelemért és némi javadalmazásért cserébe fegyvert fogtak uruk érdekében. ĺgy kerültek kapcsolatba a Garaiakkal, a Balassákkal, a Lackfiakkal és a korszak több más fontos szereplőjével. A több évtizedes kitartó munkának és szorgalomnak meglett a gyümölcse, a család birtokai és vagyona szépen gyarapodott, tagjai általában Hont megye tisztikarában szolgáltak, alispánok vagy szolgabírók voltak. A mohácsi csata előestéjén a család két ágra szakadt: András a Nyitra megyei Mezőkeszire költözött, utódai már a Mezőkeszi Palásthy nevet viselték, Tamás pedig a Palásttal szomszédos Keszihócra (ma Dacsókeszi) tette át székhelyét, tőle ered a család keszihóci Palásthyak ága, amelynek egyes tagjai a Dunántúlon, Vas és Veszprém megyében, sőt Erdélyben is szereztek birtokokat.
A keszihóci ágból származó Palásthy Ferencnek a 18. század elején bekövetkezett halála után a dunántúli ágból származó, másik Palásthy Ferenc vette át a Hont megyei örökséget, majd bécsi kapcsolatait és a királyi udvarban lévő ismeretségeit felhasználva Mária Terézia uralkodótól 1745-ben ősi nemessége mellé címeres kiváltságlevelet szerzett. Ekkor már állt a ma is látható kastély Paláston, amely azonban csak néhány évtizedig adott otthont a Palásthyaknak, mert az építtető Ferenc halála után az utódok már nem ügyeltek olyan szorgosan a birtokok fenntartására, és az 1830-as években utolsó Hont megyei birtokaikat is eladták. A család azonban tovább élt, és a 19. század végén újra feltűnt Paláston. Az időközben szépen gyarapodó és szaporodó Nyitra megyei mezőkeszi ágból származó Palásthy Pál püspök és esztergomi kanonok a közélettől visszahúzódva családja történetében keresett menedéket, ezért felkutatta a Palásthyak levéltárát, amely házasság révén a Nedeczky család kezére került. Feldolgozta, és három kötetben megjelentette családja legfontosabb iratait. Ám nem csak ennyit tett: Paláston iskolát épített, majd templomot, amelyet 1898-ban szentelt fel.
Palásthy Pál munkássága, főként a családi levéltárban lévő iratok kiadása példaként szolgált a család más tagjai számára is. A 20. században a bácskatopolyai születésű Palásthy Ferenc (1890–1974, Budapest) tovább folytatta Palásthy Pál gyűjtését a család történetére vonatkozóan, több száz oldalon fel is dolgozta azt, műve azonban mind a mai napig kéziratban maradt. A második világháború után a Németországban élő Palásthy Rezső (1919, Budapest – 1998, Elzach–Oberprechtal) kutatta tovább a Palásthyakra vonatkozó iratokat, és munkája ma is követőkre talált. A keszihóci Palásthy család levéltára, amelyet még Palásthy Pál szerzett meg a Nedeczky családtól és helyezett az Esztergomi Székesfőkáptalan levéltárába, az 1960-as években történt költöztetés után ma a Komárom–Esztergom Megyei Önkormányzat Levéltárában található. A családi levéltárunk értékes anyagát, főként a 224 darab, 1526 előtt kiadott oklevelet a közelmúltban Tóth Krisztina levéltáros dolgozta fel, és munkája nyomtatásban is megjelent (Tóth Krisztina: A Palásthy család levéltára 1256–1847. Esztergom, 2001). A kötetben megtalálható a családi levéltárban lévő, 1526 és 1847 között keletkezett iratok rövid ismertetése és az iratok kiadási éve, valamint a 224 darab középkori oklevél bővebb tartalmi kivonata. A kötetben való eligazodást név- és helymutató segíti.
A Levéltári Szemle 2003/2. számában Horváth Richárd a következőket írja: „Ami recenziónk tárgyát illeti, meg kell állapítanunk: a Palásthy család levéltárának ismertetője esetében a maga nemében értékes és érdekes munkával állunk szemben. Értékes, mert családi levéltárat bemutató segédlet meglehetősen ritkán lát napvilágot magyar levéltár gondozásában. Jelentőségét növeli, hogy a megyei levéltárakban őrzött ilyen tárgyú irategyüttesek az egyes fondjegyzékek egysoros név-évkor-iratfolyóméter adatain túl gyakorlatilag teljességgel ismeretlenek voltak a szélesebb történész-kutatótársadalom előtt. Érdekessége pedig abban rejlik, hogy a családi levéltár részletekbe menő (darabszintű) lajstromán felül az abban található középkori oklevelek regesztáit is az érdeklődők elé tárja. Mindezt természetesen a családi irategyüttes történetének és az elmúlt esztendőkben végrehajtott rendezésének sommázata, illetőleg a Palásthyak családi históriájának rövid összefoglalása vezeti be. Az Előszóval kapcsolatosan és a recenzenshez „hivatalból” illően egyetlen, de nem mellékes észrevételt rögtön érdemes tennünk. A Palásthyak birtokai – így családjogi kapcsolatrendszereik is – zömmel a mai Szlovákia területére eső Hont, Nyitra és Bars megyékre terjedtek ki, ekként a levéltár és, persze, segédlete is jó eséllyel számíthat szlovákiai történészek érdeklődésére.”
Továbbá írja: „...egy igen hasznos és fontos munkával szaporodott a honi középkori iratanyagot feltáró és bemutató munkák sorozata, ráadásul az újszerű közlési mód: a családi levéltár teljes iratlajstroma regeszta-függelékkel ellátva, az eddigi magyarországi gyakorlatban egyedülálló és követendő példaként szolgálhat. Az pedig csak külön emeli a kötet értékét, hogy további bizonyítéka a vidéki levéltárakban folyó, középkori iratanyaggal kapcsolatos, magas színvonalú feltáró munkáknak.”
Tóth Krisztina azonban ezzel nem fejezte be a munkát, a középkori anyagot tovább bővítette, újabb, más levéltárakban található anyagot gyűjtött össze, és ezek alapján készítette el doktori diszszertációját „A Palásthy család története a középkorban – Forrásközlés a családi levéltárban található oklevelek alapján” címmel. A diszszertációt idén júniusban nyilvános vita keretében summa cum laude minősítéssel védte meg.
Palást és a Palásthyak története ezzel még nem ért véget. Sok még a feldolgozatlan irat, a kiadatlan forrás, a rejtőzködő oklevél, amely lelkes, a régió és a család története iránt érdeklődő kutatókra vár.
A szerző Szabadkán él
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.