ÚJ SZÓ-ÖSSZEFOGLALÓBudapest/Komárom. Boldoghy Olivér színész-vállalkozó, civil aktivista, valamint a Pozsonyi Magyar Galéria kapta idén az Esterházy János-emlékérmet. A kitüntetést Budapesten, az Esterházy János Emlékünnepségen adták át vasárnap a díjazottaknak.
A mártír politikusra emlékeztek Budapesten
ÚJ SZÓ-ÖSSZEFOGLALÓ
Budapest/Komárom. Boldoghy Olivér színész-vállalkozó, civil aktivista, valamint a Pozsonyi Magyar Galéria kapta idén az Esterházy János-emlékérmet. A kitüntetést Budapesten, az Esterházy János Emlékünnepségen adták át vasárnap a díjazottaknak. A megemlékezést 1991 óta szervezi a Rákóczi Szövetség.
Az Esterházy-emlékérmet olyan személyek, szervezetek, intézmények kapják, akik, illetve amelyek sokat tettek gróf Esterházy János rehabilitálásáért, szellemi örökségének népszerűsítéséért, illetve érdemeket szereztek a szlovákiai magyarságért végzett munkájukkal. „Meghatódtam, mikor megtudtam, idén én leszek az egyik kitüntetett. Ez az első olyan díjam, amit közéleti tevékenységemért vehettem át – nyilatkozta lapunknak Boldoghy Olivér, az anyanyelvhasználatért küzdő Fontos vagy! mozgalom alapítója, az Egy Jobb Komáromért Polgári Társulás tagja. – Természetesen ösztönzőleg hat az emberre egy ilyen elismerés, pozitív visszajelzés, ám a legerőteljesebb ösztönzésnek mindig is a közvetlen környezetemtől kapott visszajelzéseket tartottam.” A Fontos vagy! mozgalom egyebek mellett a nagy áruházláncok dél-szlovákiai boltjainak kétnyelvűsítéséért küzd: nagyrészt aktivistáinak köszönhető, hogy a Komáromban tavaly megnyílt Tescóban megjelentek a magyar feliratok és sikerült változtatást elérniük a CBA üzletlánc szlovákiai nyelvhasználati politikájában is. Legújabban a Kauflandot figyelmeztették a magyar feliratok hiányára, de a cég szlovákiai vezetése visszautasította kérésüket.
A 2006-ban alakult Pozsonyi Magyar Galéria, illetve elődje, a Pozsonyi Műtermek – szabad művészeti társulás tevékenységét Hrubík Béla méltatta. „Nem tudom, hogy egy művészt vagy egy csoportot mi tesz érdemessé egy kitüntetésre vagy egy díjra. A munkássága, tehetsége, vagy az élete, ahogyan példát mutatva él. Egyet tudok. Úgy kell élniük, ahogyan dolgoznak, és úgy kell dolgozniuk, ahogyan élnek. Így válik eggyé a művész a művel, amit megalkot. Tisztességesen, soha le nem térve arról az útról, amit választottak. Mert ez teszi őket hitelessé” – hangzottak a méltató szavak. (vkm)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.