<p>Emlékülést tartott tegnap a Monostori Erődben Dél-Komárom képviselő-testülete abból az alkalomból, hogy 1946-ban ezen a napon indultak az első transzportok Csehszlovákiából Magyarországra az otthonukból kitelepített magyarokkal.</p>
A kitelepítésekre emlékeztek Dél-Komáromban
Az ülésen a város elöljárói mellett részt vettek a Kecskés László Társaság tagjai, Potápi Árpád, a nemzeti összetartozás bizottságának elnöke, országgyűlési képviselő, Prohászka Marcell nyugalmazott pedagógus, a kitelepítések komáromi tanúja, Stubendek László, a Csemadok észak-komáromi szervezetének elnöke, valamint a helyi intézmények igazgatói, a városi diáktanács tagjai és az iskolák küldöttségei. Az előadásokat követően a résztvevők megkoszorúzták a kitelepítettek emlékművét.
„Molnár Attila, Dél-Komárom polgármestere, országgyűlési képviselő javaslatára a Magyar Országgyűlés a közeljövőben napirendre tűzi a kitelepítettek ügyét – tájékoztatta lapunkat Radics Gábor, a városi hivatal kommunikációs vezetője. – Történelmünk e korszakáról a kádári évek alatt beszélni sem volt szabad. A Csehszlovák állam által megbélyegzett kitelepítettek sorsát egyszerűen agyonhallgatta a kommunista diktatúra. Épp ezért bír rendkívüli fontossággal, hogy most húsz évvel a rendszerváltás után a szülőföldjükről elűzött kitelepítettek végre megkapják az őket megillető figyelmet.” Hozzátette: a városvezetés szándéka szerint jövő évtől kezdve minden esztendőben megrendezik majd a Kitelepítettek Emléknapját, amellyel Dél-Komárom az „erődök városa” állandó jelző mellett „a felvidéki kitelepítettek emlékvárosaként” is bevonulhat majd a történelemkönyvek lapjaira.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.