A véres ruha, amely a lerombolt otthonok szimbolikáját hordozza magában.
A háború lenyomata Ipolyságon
Átformált táj címmel fémjelezték a Menora Saag Centrum Artis legújabb kiállítását, amelyet május végéig tekinthetünk meg az ipolysági zsinagóga galériában.
A művészeti kiállítás egy reinstaláció, amelynek központi témája az Ukrajnában dúló háború. Ezt tavaly decemberben a Veresegyházi Udvarház Galériában láthatta először a közönség. Ipolyságon Kozák Csaba művészeti író segédkezett a tárlat megnyitóján, melynek kurátora Klement Zoltán.
Teljes mértékben érezhető annak a nyomasztó légkörnek a súlya a helyiségben, amit azok az emberek élnek át manapság, akik áldozatul estek az orosz-ukrán konfliktusnak. A tárlat központi eleme Szegedi Noémi „Véres ruha” című műve, amely egy padlóra vetett fehér kislány-ruha véresen és koszosan. „A törmelékek alól sikerült kiszedni…Aznap, amikor az iskoládba csapódtak a lövedékek, szerencsére, nem volt bent senki, csak a ruhák a főpróbához. A csipkék és tüllök úgy repültek fel a levegőbe, mint fehér hattyúmadarak” – olvashatjuk a kiállított tárgy mellett a készítő tollából.
Lapunk megkeresésére Kutak Adrienn keramikus elmondta, hogy az ő alkotása a szétbombázott földeket kívánja bemutatni.
„Miért? - Ezt a címet választottam a művemnek. Korábban már volt egy hasonló alkotásom, ahol a bányászatból fakadó károkra hívtam fel a figyelmet, csak akkor az árkok szegélyét színes kristályok díszítették. A mostaninál már csak az üres feketeséget láthatjuk” – fejtette ki részletesen. „Úgy gondolom, hogy Fülöp Richárd Vízió című alkotása, a posztapokaliptikus, felrobbantott Eiffel-torony egy nagyon megrázó jövőkép. Nem szeretnénk, hogy a háború egész Európára kiterjedő legyen” – zárta gondolatait a keramikus.
Szűcs Barbara Eszter festőművész Veresegyházán tartott performansz előadást, amelynek kellékei szintén kiállításra kerültek Ipolyságon. Az „Attack” című munkájában két festményt láthatunk. Az egyik egy tankot ábrázoló műalkotás, a másik pedig egy kettétépett vászon, amely a várost tank által kilőtt várost ábrázolja. A vászon eltépése tavaly történt az első kiállítás megnyitóján. A művésznő így próbálta meg visszaadni a parancs teljesítésének következményeit a festővásznon keresztül.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.