Ajnácskő. A monda szerint Ajnácskő honfoglaláskori település, a korára vonatkozó hivatalos adatok azonban hiányosak, a régi dokumentumokban legkorábban csak az ezerkétszázas évek közepén lehet megtalálni a nevét. A régióban Medvesalja kapujaként emlegetik a látnivalókban gazdag, pihenésre kiválóan alkalmas falut.
A címerben lévő sarló miatt páran tiltakoztak
A falu vezetése két évvel ezelőtt írásban fordult a heraldikában jártas szakemberekhez, hogy kutassák fel Ajnácskő eredeti jelképeit. Amikor azok hosszas keresgélés után sem találtak semmit, több tervet is készítettek. Közben azonban egy budapesti levéltárból előkerült Ajnácskő eredeti címere.
Ez a sarló nem az a sarló
„A javaslattal ellentétben az eredeti címeren a vár ablakai nem négyzet alakúak, hanem boltívesek voltak, és a vár feletti mezőben sarló látható, amit mi bizony nem terveztünk volna oda” – magyarázta Hunyák József, Ajnácskő polgármestere. „A sarló miatt néhányan tiltakoztak, de mondtam, ez a sarló nem az a sarló, mert a címeren látható fogas szerszám munkaeszköz volt őseink idejében, ami nem azonos a kalapáccsal együtt használt szocialista jelképpel. Az önkormányzat jóváhagyta a község eredeti szimbólumait, már csak egy alkalmas időpontot kerestünk a címer, a zászló és a pecsét felszentelésére. Ajnácskőn minden év szeptemberében tartják a búcsút, úgy gondoltuk, ez lesz a legalkalmasabb hónap. Időpontot egyezettünk Eduard Kojnok püspökkel, számára is megfelelt a szeptember második vasárnapja. Időközben azonban bővült a „paletta”, községünkben régi hagyománya van az önkéntes tűzoltóságnak, és régi vágyunk volt egy Szent Flórián-szobor” – fűzte hozzá a polgármester.
Szoborcsoport a templom mellett
Szeptember második vasárnapján Eduard Kojnok rozsnyói püspök felszentelte Ajnácskő címerét, zászlaját és pecsétjét. Megszentelte a tűzoltók védőszentjének, Szent Flóriánnak a szobrát is.
„Ajnácskőn régi hagyománya van az önkéntes tűzoltóságnak. Lelkes veteránjaink meg tudják szólítani a fiatalokat, ennek köszönhetően tűzoltóink huzamosabb idő óta sikeresen szerepelnek a különböző szintű versenyeken illetve becsületesen helytállnak, ha valahol tűz üt ki” – mondta a polgármester. A szobor egyelőre nem kerülhet a rendeltetési helyére, a templom melletti Szentháromság térre, ahová az önkormányzat több szobrot is tervezett: középpontban a névadó Szentháromság-szoborral, kehely alakú szökőkúttal, stb. A Szent Flórián-szobor azután lesz kihelyezve a térre, ha méltó talapzatot kap.
Jogtalannak tartják a bírálatot
Az önkormányzatot sok bírálat érte, amiért a templom homlokzatán csupán szlovák feliratú táblákat helyeztek el. A polgármester azzal igyekezett elhárítani a kritikákat, hogy a táblák nem az önkormányzat és nem is az egyház pénzén készültek, hanem adományozóktól kapták azokat. „Az adományozókat nem akartuk befolyásolni” – jegyezte meg Hunyák József.
A község szimbólumai és a Szent Flórián-szobor megszentelésének napján az önkormányzat vendégelte meg a polgárokat, akik ötfajta gulyásból válogathattak. A hagyományos gulyáson kívül készült vaddisznó-, szarvas-, birka és babgulyás. Az sem véletlen, hogy az ételből a szakácsok 760 adagot készítettek, Ajnácskőt ugyanis 760 évvel ezelőtt említették először a dokumentumok.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.