<p>Tudta, hogy nevezték eredetileg az Öreg hidat és ki adta át a forgalomnak? És azt, hogy évekig határátkelőként funkcionált Szlovákia és a náci Németország között?</p>
125 éves a pozsonyi Öreg híd
Pozsony |
A 19. században még csak egy fahíd kötötte össze a Duna két partját Pozsonynál, amely azonban a század végére már nem volt képes kielégíteni a növekvő forgalmi igényeket. Az első állandó hidat 1889-ben kezdték építeni az egykori koronázó városban. A 16 hónapos munka a következő évben fejeződött be, a 460 méter hosszú, három kőpillérrel alátámasztott hidat maga Ferenc József adta át a forgalomnak 1890. december 30-án. 1914-től a hídon keresztül közlekedett a híres bécsi villamos is. Csehszlovákia megalakulását követően Pozsony első állandó hídja Ferenc József helyett Milan Rastislav Štefánik nevét vette fel. 1938 októberétől határátkelővé vált Csehszlovákia és a náci Németország között, Pozsonyligetfalu ugyanis a müncheni egyezmény értelmében Engerau néven a Harmadik Birodalom Reichsgau Niederdonau kerületének része lett. A második világháború végén, 1945. április 3-án a visszavonuló német csapatok a levegőbe repítették a hidat, melyet aztán a bevonuló Vörös Hadsereg katonái építettek újjá öt hónap alatt. Az egykori Ferenc József hidat Vörös Hadsereg hídjára keresztelték át, mai nevét, az Öreg hidat a rendszerváltás után, 1990-ben kapta. 82 évig Pozsony egyedüli hídjaként funkcionált, a második állandó hidat (ma SzNF híd) csak 1972-ben adták át a forgalomnak. Az építmény teljes körű rekonstrukciója 2015. december 15-én fejeződött be. További lenyűgöző archív felvételeket az egykori Ferenc József hídról a Pozsonyi Kifli honlapján talál.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.