Ha megtaláljuk a hozzánk leginkább illő stílust, nagyobb lesz az önbizalmunk. Akkor szebbnek látjuk majd magunkat a tükörbe nézve. De mégis, hogyan derül ki, mi a mi stílusunk, miként alakítsuk át a gardróbunkat, és milyen praktikákat alkalmazhatunk a mindennapokban? Nagy Finta Adrianna stílustanácsadóval ezekre a kérdésekre is keressük a választ.
Az önbizalom öltöztet
Mivel foglalkozik egy stílustanácsadó? Hogyan lehetne ezt a szakmát jellemezni?
Sokan azt gondolják, hogy mi csak azzal foglalkozunk, hogy ki hogyan néz ki. Természetesen ezzel is, csakhogy nem ez az elsődleges szempont. Sokkal mélyebbre ásunk. Mire valakit felöltöztetünk, és megállapítjuk a színeit, a testalkatához passzoló darabokat, kialakítjuk a stílusprofilját, addigra visszaöltöztetjük őt az önbizalmába. A külső szépséghez kell ugyanis a belső kisugárzás is, de ez fordítva szintén igaz. A tréningek alatt elsőként a színeket állapítjuk meg, majd a testalkatot elemezzük, és mindenkinek a saját életszakaszához, a napi rutinjához igyekszünk stílusprofilokat kialakítani. Ha további segítségre lenne szükség, akkor gardróbot is rendezünk, és a ruhavásárlásnál is ott vagyunk.
Hogyan néz ki a gardróbrendezés?
Házhoz megyünk, és megnézzük a ruhákat. A cél nem a vásárlás, hanem a tudatosság. Hogy kialakuljon egy olyan kapszulagardrób, amelyben megtalálhatóak az egymással jól párosítható alapdarabok. Amikor reggel kinyitjuk a szekrényt, és pozitív energia árad belőle. A tapasztalat azt mutatja, hogy a legtöbben a ruhatáruk 30%-át használják. Ha ezt az arányt meg tudnánk fordítani, akkor sokkal kényelmesebben indulnának a reggeli öltözködések. A gardróbot mindig úgy alakítjuk ki, hogy a tartalma méretben, színeiben és stílusában is megfelelő legyen. Ez a tudatos vásárlás alapja. Ilyenkor nincs az, hogy jön az ősz, a nagy leárazások, és megvesszük a pár eurós holmit. Célunk, hogy egyszerűsítsünk, de soha ne erőltetetten. Hogy könnyen, változatosan és egyszerűen lehessen benyúlni a szekrénybe. Egy-egy ruhatár átalakításánál fontos, hogy semmit nem dobunk ki. Megnézzük, mi használható, mit lehet átalakítani, miből lesz kertbe való ruha, és mi az, amit elajándékozunk. Ezt mi is alkalmazzuk családon belül, például a gyerekek ruháit továbbajándékozzuk ismerősöknek, barátoknak, de ugyanígy kapunk is. Aztán, ami hiányzik a szelektálás után, azt tudatosan megvásároljuk. Csak arra kell ügyelni, hogy minőségi legyen a darab, időtálló, és akkor nem kell pár évente lecserélni.
Hogyan lettél stílustanácsadó?
Mindig a sport és a divat volt a hobbim, ennek ellenére tudományos környezetvédelem szakon végeztem. Egy idő után visszataláltam magamhoz. Gyerekvállalás után elkezdtem életmód-tanácsadással, sportokkal foglalkozni, mint a jóga, a pilates, a helyes testtartás. A napjaim nagy részét melegítőben töltöttem, és hiányzott az, hogy felöltözhessek, elegánsabb, nőiesebb darabokat hordhassak. Mindig igyekszem magam fejleszteni. Ekkor már egy ideje követtem a magyarországi Yurkov megálmodóját, Kovács Orsolya stílustanácsadót, és elvégeztem nála egy stílustréner-képzést. Azonnal tudtam, hogy ezt haza akarom hozni Szlovákiába. Hiszen olyan egyszerű és nagyszerű tudást ad, amit minél több embernek ismernie kellene. Háromgyermekes anyukaként is sokat dolgoztam, mindig azokat a megoldásokat kerestem, ami könnyíti az életemet, az egyszerűségre, a használhatóságra figyeltem. Ne álljunk fél órát a szekrény előtt, három perc alatt is összeállíthatjuk a szettet. Ezt próbálom másoknak is átadni. Azt gondolom, főként mi, nők többet dolgozunk, mint a szüleink, pedig ők sem dolgoztak keveset. Úgy látom, a munkaidőnek már nincs vége, és legalább az a kevés szabadidő, ami jut, ne teljen haszontalan dolgokkal.
Gyermekeid, férjed kikérik a véleményed az öltözködés terén?
A nagyobbik fiam tizenhárom éves, nemrég kezdett rájönni, hogy az öltöny mennyire jó dolog. Teljes mértékben ad arra, amit mondok. Lányom, Lujza, nyolcéves, kisfiam, Attila, négy, ők teljesen tudatosan választják ki, mit vennének fel. Gergő, a legidősebb már mondja néha, hogy »anya, ezt inkább így kéne«. Hagyok nekik teret. A férjemmel már sok éve házasok vagyunk, és mindig megvárja, amíg elkészülök, ehhez igazítja ő is az öltözékét. Igaz, a ruhatára nagy részét én vásárolom, viszont a mindennapi szettjeiben ő is nagyon tudatos.
Mennyire tanulható, hogy stílusosan öltözködjünk? Vagy inkább érzék, tehetség kell hozzá?
Teljes mértékben tanulható. Amúgy ez egy velünk született adottság, csak van, aki már kiskorától teljesen természetesen használja, és van, akinek segítség kell hozzá, hogy megtanulja alkalmazni a mindennapokban. Van, akinél veleszületett tehetség, akinél pedig nem, az megtanulhatja. Nálunk van egyéni és csoportos tréning is, utóbbi maximum 3-4 főből áll. Ilyenkor azt tanítjuk, hogy mi az, amit ki kell emelni. Hiszen minden nő gyönyörű, és nem takargatni kell azt, ami nem tetszik, inkább hangsúlyozni azt, ami szép. Aki picit pocakos, annak gyönyörű a bokája. A szélesebb csípőjű hölgyeknek a dekoltázsa, a karja szép, ilyenkor ezt hangsúlyozzuk. És vannak apró trükkök, amelyek segítségével bárkinek lehet homokóra alakja.
Milyen praktikákat alkalmazhatunk?
Sokkal könnyebb például a vásárlás, ha van egy olyan színpalettánk, ami személyre szabott. Akkor tudjuk, hogy a kiszemelt ruha illik-e hozzánk. Vagy, hogy hol kell elvágni a szoknyát ahhoz, hogy jobban passzoljon az alakunkra, milyen nadrágtípus való nekünk, hány centiméter vastag legyen az öv, hogyan nyújthatjuk meg a derekunkat. A ceruzaszoknyát például viselhetjük tornacipővel, ha a stílusunkhoz az illik. A reggel összeállított szettet hordhatjuk az irodába, kis átalakítással pedig esti programhoz is megfelelő. Csak ismerni kell a trükköket, sajnos, kevés hölgy tudja ezeket ösztönből.
Mennyi ideig tart egy-egy alapkurzus?
A három-négy fős kurzus olyan 4-5 órás. Ezt nagyon szeretik a hölgyek, sokszor anyukák lányukkal, vagy barátnők jönnek, esetleg csapatépítés keretén belül egy félnapos program. Kikapcsolódnak, szórakoznak, jó hangulatú tréningek ezek. Úgy tudom, Szlovákiában ilyen csoportos tréning több nincs is. Az egyéni stílustanácsadások rövidebb ideig tartanak, másfél-két óráig. A páros tanácsadások is kedveltek, ilyenkor a férfiak is bekapcsolódnak, és meglepően aktívak.
Egyéni tanácsadásra is jelentkeznek? Miért a nők körében kedveltebb?
A férfiak leginkább akkor jönnek, ha üzleti stílustanácsadásra van szükségük. Azt látom, hogy nekik sokkal nagyobb az önbizalmuk, talán ez lehet az oka. Nem számít annyira, mit vesznek fel, hiszen úgyis magabiztosak, nem is értik, miért kellene nekik tanács. A nők teljesen mások. Ők azonnal a saját hibáikat látják. Ha van rajtuk két kilogramm plusz, vagy valami nem áll tökéletesen, máris csökken az önbizalmuk. Sokuknak problémát jelent hosszabb ideig figyelni magát a tükörben. Nem úgy jönnek ide, hogy gyönyörűek. Ezt meg kell nekik mutatni, tanítani.
Akkor ez egyfajta önbizalomtréning is.
Mindig eljutunk idáig. Egy nő rengeteg élethelyzetet él meg. Karriert épít, édesanya, válik, partnert keres. Minden egyes változásnál kell neki a támogatás. Azzal, hogy megmutatjuk, miben tud ragyogni, könnyebben átlendül a nehéz helyzeteken. Kellő önbizalommal és tartással pedig a nehéz helyzeteket is könnyebb megoldani. Ha egy nő megérti a nőiességét, akkor azt az öltözködésével is ki tudja fejezni. És akár a mélyből is ki tudjuk magunkat öltöztetni. Az alapdarabok megtalálása arról is szól, hogy a viselőjük jól érezze magát. Éppen ezért nem is erőltetünk semmit, azt szeretnénk, ha mindenki a komfortzónáján belül találna újra magára. A stílus soha nem a kortól és nem a kilóktól függ. Stílusprofilt akkor váltunk, amikor élethelyzetet is váltunk. A hölgyeknek elsősorban azt kellene tudatosítaniuk, hogy mennyi szépség és nőiesség van bennük, és hogy amikor reggel felébrednek, ezeket lássák, ne a hibákat.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.