Tizenöt évvel ezelőtt néhány fiatal úgy döntött, a folyamatosan visszaeső zöldségtermesztés ellenére nem hagyja veszni a csallóközi paradicsomot. Az, amibe belevágtak, nem kis beruházásba került, és egy jó adag kurázsira is szükségük volt.
A Greencoop és a Vidám Paradicsom
Még 2006-ban Bindics Zsolt, Juhász Roman, Kukucs György, majd a későbbiekben csatlakozó Szigeti Gergely és Szigeti Bálint céget alapított, és hatalmas üvegházakat épített Csallóközaranyoson, Felsőpatonyban, Gútán és Dunaszerdahelyen. Azért itt, mert Csallóköz ideális környezeti adottságokkal rendelkezik és nagy hagyománya van a zöldségtermesztésnek. „Célunk már a kezdetektől az volt, hogy visszaállítsuk a jó minőségű csallóközi paradicsom termesztésének hagyományát. Mára kijelenthetjük, hogy a 15 éves munka meghozta gyümölcsét, mivel a szlovákiai háztartások asztalaira kerülő paradicsomoknak majdnem a fele a mi üvegházainkból származik. Ez nagy megtiszteltetés számunkra, ugyanakkor nagy felelősséget is ró ránk a vásárlóinkkal és a környezetünkkel szemben” – mondja Bindics Zsolt, a Greencoop elnöke. Ez lett ugyanis annak a termelői csoportosulásnak a neve, amelyben összefogtak a csallóközi paradicsomtermelők és megteremtették a Vidám csallóközi paradicsom márkanevet
Fő profiljuk az üvegházas paradicsomtermesztés, ez teszi ki a termelés 80%-át. De foglalkoznak uborkával is, és szeretnék még a harmadik fő csallóközi termék, a paprika termesztését is megvalósítani. A paradicsomfajtákkal folyamatosan kísérleteznek, hiszen hazai körülmények közt kell kipróbálniuk, milyen tulajdonsággal rendelkezik a paradicsom, érdemes-e hozzáfogni a nagybani termesztéséhez.
Az óriási üvegházak 30 hektáros területet foglalnak el. „Minden üvegházunkat geotermikus energiával fűtjük, aminek köszönhetően kiküszöböljük a fosszilis fűtőanyagok égetését és a szén-dioxid légkörbe bocsátását. Mesterséges megvilágítást sem alkalmazunk, tehát az átlagos üvegházakhoz képest 15 ezer tonnával kevesebb szén-dioxidot bocsátunk ki. A környezettudatos termesztéshez hozzátartozik az esővíz gyűjtése és a biológiai növényvédelem is. Ennek az üvegházas termesztési módszernek, amit használunk, 70-90 %-al kisebb a vízigénye, mint a szabadföldi termesztésnek. Nem használunk felesleges vegyszereket, a kártevők elleni védelmet fürkészdarazsak és ragadozó poloskák, a beporzást pedig poszméhek végzik. Egy munkás csak egy adott üvegházban dolgozhat, nehogy az esetleges fertőzést átvigye a másik üvegházba. Ha mégis felüti a fejét paradicsomok közt valamilyen betegség, az „karanténba” kerül. Ezeknek az óvintézkedéseknek köszönhetően a növények egész évben egészségesek maradnak. A szezon végére, ami decembertől decemberig tart, csak a növények mintegy 2%-át kell eltávolítani a betegségek miatt, ami nagyon szép eredmény” – magyarázza Bindics Zsolt.
A fentiek ellenére a bio jelzőt mégsem alkalmazhatják, mindössze azért, mert azt csak a talajban termesztett növényekre lehet alkalmazni. A növények, mielőtt az üvegházba kerülnek, vizsgálaton esnek át, és csakis jó minőségű, bizonylattal rendelkező palántát vásárolnak. A táptalajnak, amely lehet kókuszreszelék, vagy kőgyapot, szintén kártevőmentesnek kell lennie. A táptalajba elsősorban az összegyűjtött esővizet és a paradicsom egészséges fejlődéséhez szükséges tápanyagot egy csepegtető rendszeren keresztül juttatják. Így lehet a legkisebb vízhasználattal a legjobb eredményeket elérni. Ilyen környezetben a paradicsom kialakítja kis világát, mikroklímáját, amelyben jól érzi magát, és szemet gyönyörködtető, egészséges, illatos és ízletes terméket produkál.
Úgy öt éve márkanevet is választottak termékeiknek, Bindics Zsolt, a Greencoop elnöke javasolta a Vidám Paradicsom–Veselá Paradajka nevet. A marketingszakértők ezt kétkedve fogadták, de az évek mostanra már igazolták az akkor még furcsának tűnő kezdeményezést, hiszen ma már minden üzletláncban ott mosolyognak a polcokon a kívánatos és vidám paradicsomok.
-er-
www.vidamparadicsom.hu
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.