Vera Lacková filmje a roma partizánokról szól (Forrás: Vera Lacková)
Pénteken kezdődik az Egy világ dokumentumfilm-fesztivál
Míg tavaly csak online nézhettük, idén jegyet válthatunk moziba is az Egy világ (Jeden svet) nevű dokumentumfilm-fesztiválra, de idén is lesznek filmek, melyek elérhetőek az interneten. Így azok sem maradnak le, akik nem tartózkodnak a fővárosban az elkövetkező napokban.
A filmeket Pozsony több helyszínén vetítik holnaptól egy héten át, többek között a Lumière-ben, a Mladosťban, és az A4 – Kortárs Kultúra Terében, online pedig minden filmet rendszerint két egymást követő napon nézhetünk meg. Több mint 50 alkotás szerepel az idei programban, és első alkalommal rövidfilmeket is nézhetünk. A kínálatból szemlézünk.
A fesztivált egy hazai alkotás, Vera Lacková roma származású rendező filmje, a Hogyan lettem partizán (Ako som sa stala partizánkou) nyitja. Ez Lacková első egész estés filmje, mellyel már bezsebelt egy díjat a Go East fesztiválon a németországi Wiesbadenben. Lacková dédnagyapja történetét eleveníti fel a filmben, aki a második világháború idején a partizánmozgalomhoz csatlakozott, és emiatt elvesztette a családját. A rendező filmjével a történelem egy feledésbe merült szegmensére szeretné felhívni a figyelmet, mégpedig a romákat ért náci atrocitásokra. A kommunista rezsim tabuvá tette ezt a témát, és máig kevésbé ismert tény, hogy a háború alatt romák házait égették fel és teljes családokat gyilkoltak meg, hogy léteztek roma koncentrációs táborok és hogy voltak roma partizánok is – mutat rá Lacková.
Akit érdekel a performance műfaja, biztosan érdemes jegyet vásárolnia Marina Abramović, a világhírű, szerb-horvát származású, már évtizedek óta Amerikában élő performerről szóló filmre. Abramović karrierje még a hetvenes években indult, akkor úttörőnek számított a performance még gyerekcipőben járó műfajában. Ma már világsztár, akit asszisztensek és csodálók vesznek körül, és több film is készült már róla. Legutóbbi, Boris Miljković 2020-ban forgatott egész estés dokumentumfilmje, a Hazatérés – Marina Abramovic és gyerekei címet kapta. A film fő témája a művész Tisztító című retrospektív kiállítása, melynek utolsó helyszíne Belgrád volt, Abramovic szülővárosa. A visszatérés apropóján a művész Belgrádban töltött fiatalságán mereng. A film november 8-án és 9-én is megnézhető online.
A műanyag környezetszennyező hatása is fontos témája az idei fesztiválnak. A Miért kell a műanyag? – Az újrahasznosítás mítosza (Why Plastic? – The Recycling Myth) című dán film Tom Costello és Benedict Wermter idei munkája, melynek most a premier előtti verzióját nézhetjük meg. A film egyébként a Miért kell a műanyag? című trilógia része, melyen több európai, amerikai és ázsiai filmstáb működik közre. Ha az újrahasznosítás valóban megoldást jelent a felhalmozott műanyag-szemétre, mint ahogy azt mindenhol hirdetik, mégis miért özönlenek el minket azok a fotók, melyek műanyag zacskókba gabalyodott állattetemeket, szennyezett folyóvizeket és műanyaghulladékkal borított tengerpartokat ábrázolnak? A film annak a fekete piacnak jár utána, melyben csempészek szemetet szállítanak fejlődő országokba, és a rendezők arra mutatnak rá, hogy a szemétcsempészet ma ugyanolyan jól kifizetődő üzlet, mint az embercsempészet. A trilógia másik két részét a filmfesztivál regionális projektjén belül kínálja majd a nézőknek, ezek azzal foglalkoznak, milyen hatással van a műanyagszemét az emberi egészségre, termékenységre és a gyerekek kognitív képességeire.
A Vonalak (Čiary) című film vizualitásával emelkedik ki, és most lesz a hazai premierje. A fiatal szlovák rendező, Barbora Sliepková Csehországban már nyert vele egy fődíjat. A filmet Pozsony terei és hangulatai inspirálták: Sliepková a városi lét és a városi magány témáját közelíti meg a konceptuális fotográfiához hasonlító látásmóddal. A filmhez, melyet a Lumière moziban mutatnak be jövő szerdán 8 órakor, kötődik majd egy multimediális installáció, mely ismerős lesz a Fehér éjszaka látogatóinak. Az installációt, mely tárlatmegnyitóval és performance-szal párosul, a premier napján, délután 17.00 és 21.30 között nézhetik meg az érdeklődők.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.