Tüdő nélkül lélegző béka

Jakarta. Tüdő nélkül lélegző békát fedeztek fel Indonéziában, Borneó szigetének egyik eldugott csücskében.

Bolygónk legkülönösebb békafajaSITA/AP-felvétel)A kutatók szerint a felfedezés segítségével megismerhető, hogy mi „működtette” az evolúciót bizonyos fajok esetében. A Barbourula kalimantanensis nevű békára még 2007 augusztusában bukkantak egy expedíció során – jelentette be David Bickford, a Szingapúri Nemzeti Egyetem evolúciós biológusa, aki részt vett az expedícióban, s társszerzője annak a tanulmánynak, amely ezen a héten jelent meg a Current Biology című szaklapban. Bickford szerint a Barbourula kalimantanensis az első a tudomány által ismert tüdő nélküli béka, s a kétéltűek azon kis csoportját gyarapítja, amelyek az oxigénfelvétel e szokatlan módját választották. Eddig néhány tüdő nélküli szalamandra, valamint a féreggőte volt ismert.

„Ez a bolygónkon található legősibb, egyben legkülönösebb bé?kafaj” – mondta David Bickford a barna, dülledtszemű teremtényre, amely teljesen „ellaposodik”, amikor átsiklik a vízen. A tüdő nélküli békával egyébként elsőként David Bickford indonéz kollégája, Dzsoko Iszkander találkozott 3 évtizede, s azóta próbált a nyomára bukkanni. A kutatónak nem volt tudomása arról, hogy a békának nincs tüdeje, ameddig a laboratóriumban fel nem boncoltak 8 egyedet.

Az ausztráliai Victoria állambeli állatkertek tudományos igazgatója a békát evolúciós kuriózumnak nevezte. Mint kifejtette, a laboratóriumban megvizsgált 8 egyed alapján ki lehet jelenteni, hogy a tüdőnélküliség a faj sajátossága s nem a természet szeszélye. Bickford feltételezése szerint a Barbourula kalimantanensis azért „mondott le” a tüdőkről, hogy alkalmazkodjon a nehéz környezeti feltételekhez: hideg, gyorssodrású, oxigénben gazdag vizű folyókban volt kénytelen boldogulni.

„Az extrém alkalmazkodás a sebes folyású vizekhez köthető. A békáknak redukálniuk kellett az úszótevékenységét, nehogy elsodorják őket a hegyi folyók” – magyarázta David Bickford. Meggyőződése szerint a béka segítségével a tudósok megérthetik, hogy hogyan segítik elő a környezeti tényezők az extrém evolúciós alkalmazkodást. Az összes többi béka rendelkezik tüdővel, még a Barbourula kalimantanensishez legközelebb álló faj is, amely a Fülöp-szigeteken él.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?