Peking. Csin Si-huang (Qin Shihuang, Kr. e. 259–210), az első kínai császár híres terrakotta-hadseregének hétezer agyagharcosát és lovát elkészültük után felvert tojással borították.
Tojással tartósított katonák
A vegyészek eredetileg úgy vélték, hogy állati eredetű enyv lehetett a festékek kötőanyaga, ám minden adat arra utal, hogy ez tojás volt. Ami a színezékek alapanyagát illeti, a korabeli művészek egyebek közt fehér ólomércet, malachitot, kvarccsillámokat, cinóbervöröset, faszénkormot, krómvöröset, azuritot, rézvegyületeket alkalmaztak.
Az élénk színek fontosak voltak. Abban a korban a festékek igen drágák voltak, így a színpompás hadsereg, a lehető legértékesebb dolognak számított.
„Egy császárt pedig a lehető legjobb dolgok illettek meg“ – hangsúlyozta Catharina Blansdorf.
A szilárd terrakotta és az ugyancsak tartós tojásfesték arra enged következtetni, hogy a „cseréphadsereg“ az örökkévalóságnak készült.
Az agyagharcosokon nyolcvan mesterember tüntette fel szignóját: ezek némelyike a császári udvarból érkezett, mások a helyi fazekasok közül verbuválódtak.
Erica Ribechini, a Pisai Egyetem Kémiai és Ipari Vegyészeti Intézetének kutatója szerint – aki nem vett részt a projektben – a vizsgálati eredmények nagyon jól megalapozottak.
„A terrakotta-hadsereg nagyon híres, ennek ellenére meglehetősen keveset tudunk róla“ – mondta.
Erica Ribechini szerint a tojás alkalmazásával kapcsolatos felfedezés már azért is érdekes, mert ugyanabban a korban az antik görögök és a Római Birodalom művészei is ezt használták kötőanyagként a freskók készítésénél.
A felfedezés egyébként nagyon hasznos lehet a terrakotta-hadsereg restaurálásánál és az állagmegóvási munkáknál.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.