Tartsd szemmel négylábú kedvencedet – Veszélyes parazita fertőzheti meg!

b5d514c0-9274-45d9-80e1-533cb6009a69_phpbgcggb

Az elmúlt években Szlovákiában jelentősen megnőtt a szívférgesség által fertőzött kutyák száma. A betegséget egy féreg okozza, amely a tüdőben vagy a szívben telepszik meg. 

A veszélyes betegség egy cseh tanulmány tárgya. Szerzői 2011-ben még csak egyetlen esetet regisztráltak, de 2021-re a vizsgált állatok csaknem 5 százaléka már fertőzött volt. A parazitás betegségekkel foglalkozó szakemberek ezt komoly egészségügyi kockázatnak tartják. 

Az alattomos parazitát szúnyogok terjesztik. A szakemberek arra figyelmeztetnek, hogy a fertőzés a közeljövőben a kutyák utazása miatt terjedhet el, hiszen sok gazdi nyaralni is magával viszi őket. 

„Európában eddig inkább a déli országokban találkoztunk ezzel a betegséggel, de most már Közép-Európában is terjed” – magyarázta MVDr. Martina Miterpáková, a Szlovák Tudományos Akadémia kassai Parazitológiai Intézetének munkatársa, a tanulmány egyik szerzője.

A migráció és az új szúnyogfajok, az éghajlatváltozás, de a kutyákkal való gyakoribb külföldi utazások is hozzájárulnak a szívférgesség Közép-Európába való átterjedéséhez. Romániai, magyarországi és szlovákiai járványügyi szakemberek megerősítették annak jelentős növekedését. Martina Miterpáková szerint a betegség az Egyesült Államokban, Dél-Afrikában és Ausztráliában a legveszélyesebb, Európában pedig különösen Görögországban, Spanyolországban és Olaszországban elterjedt. Szlovákiában a fent említett tanulmány szerint fokozott a fertőzés kockázata.

„A betegségért felelős féreg neve Dirofilaria immitis, és akár 30 cm hosszúra is megnőhet” – magyarázta Martina Miterpáková. 

A fertőzött kutyák fáradtnak és letargikusnak tűnhetnek, légzésük romlik, és fizikai megterhelés után krónikus köhögést produkálnak. A kezeletlen betegség következményei végzetesek. 

„Ha a szúnyogról a kutyára átvitt lárvák nagyobb száma eléri a szívet, a férgek beköltöznek a szív belsejébe, és megakadályozzák a szívbillentyű mozgását” – figyelmeztetett az állatorvos. 

A betegség azért is alattomos, mert a kifejlődése több hónapig tart. Kutyában akár fél év is eltelhet, mire jelentkezik. A kezelés ugyanilyen bonyolult és hosszadalmas. A gyógyszerek az élősködő féregre hatnak, hogy elpusztítsák azt. A gazdáknak azonban ezek mellett gyulladáscsökkentőket és antibiotikumokat is kell adniuk a kutyának. A kezelés több hónapig is eltarthat, amely alatt a kutyát nyugalomban kell tartani. 

Az állatorvos, MVDr. Andrea Štusáková állatkardiológus elmagyarázta, hogy a kezelés során többször beadnak egy olyan anyagot, amely elpusztítja a kifejlett férgeket. A szert mélyen az ágyéki izomzatba fecskendezik, gyakran akkor, amikor a kutya teljesen elalszik. 

„Minden egyes injekció után nyugalomban kell tartani az állatot” – mutatott rá az állatorvos.

A veszélyes betegség megelőzhető olyan gyógyszerekkel, amelyek elpusztítják az állat vérében lévő lárvákat, mielőtt azok kifejlődnének. 

„Ha a gazdi olyan területet látogatott meg a kutyával, ahol a parazita gyakrabban fordul elő, és nem kezelte megelőzően a kutyát, akkor célszerű 6-10 hónap elteltével felkeresni az állatorvost, és vérvizsgálatot kérni. Ebből kiderül, hogy a kutya fertőzött-e” – tanácsolta a parazitológus MVDr. David Modrý.

A szívféreg, ahogy a parazitát nevezik, az ember szervezetében is megtelepedhet, de ezek inkább kivételes esetek az orvosok szerint. Az embert az általánosabb rokona, a Dirofilaria repens támadja meg, amely Közép-Európában szintén elterjedtebb. Ez egy kisebb féreg, amely a bőr alatt telepszik meg a fejbőrön, a nyakon, és esetenként a szembe is behatol. Állatokat és embereket egyaránt megtámad. A szívférgességhez hasonlóan azonban az ember nem fertőződhet meg a beteg kutyával való közvetlen érintkezés révén - a lárvákat csak a fertőzött szúnyogok terjesztik.

Az orvosok azt tanácsolják, hogy adjunk a kutyáknak megelőző parazitaellenes szereket, és szereljük fel őket repellenssel. Anyagilag a megelőzés körülbelül 20-szor olcsóbb, mint a kezelés. 

„Ajánlatos évente legalább egyszer vérvizsgálatot végeztetni, amely korai stádiumban elkaphatja a betegséget” – tanácsolta MVDr. Martina Miterpáková.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?