Szlovákiai magyarok könyves karácsonyi kívánságai

<p>Milyen könyvet találna szívesen a karácsonyfa alatt Simon Attila, Dégner Lilla,&nbsp;Matrka Simon és&nbsp;Tóth Gábor&nbsp;?</p>

Simon Attila történész

Számomra a jó könyv és a karácsony hatéves koromtól szervesen összekapcsolódik. Akkor megkaptam a Minden napra egy mesét, s máig nem volt olyan karácsonyom, amikor ne lett volna könyv a fa alatt. Újabban már magamat lepem meg az ünnepek előtt 4-5 olyan könyvvel, amelyet aztán egy kis whisky és valami jó zene mellett olvasgatok. Idén Ablonczy Balázs Keletre magyar – A magyar turanizmus története című könyve biztosan benne lesz a válogatásban. Ablonczy a jelenkori történetírás egyik legeredetibb alakja. Egyszerre elegáns és provokatív, szellemes és alapos. Új könyvében a két háború között oly divatos turanizmus bemutatása kapcsán is biztosan számos furcsa történetet oszt meg majd velünk.

Éveken keresztül a karácsonyi olvasásaim egyik fő attrakciója Esterházy Péter épp aktuális könyve volt. Erről sajnos már le kell mondanom, de remélem, Krasznahorkai László új regénye, a Báró Wenckheim hazatér némileg kárpótol. És amit még nagyon várok. A Fórum Intézet tavaly jelentette meg a Muszkaföldön című kötetet. Most ennek folytatásaként Kőrös Zoltán szerkesztésében Nyugati fogságban – Felvidékiek amerikai, brit és francia hadifogságban címmel a második világháború végén nyugat-európai fogságba került felvidéki magyarok történeteit adjuk ki. Reményeim szerint nagyon izgalmas lesz, mert a nyugati fogságról alig tudunk valamit. Én magam is el fogom olvasni, s biztosan ajándékozni is fogok belőle.

Dégner Lilla színművész

Nehéz helyzetben vagyok, mivel az elolvasandó „könyvszerelmek” listája nagyon hosszú, de a következő sorrendet állítottam fel. Az első helyért két könyv versengett: Ransom Riggstől a Vándorsólyom kisasszony különleges gyermekei, amelynek filmadaptációja – hála a zseniális Tim Burtonnek, elvarázsolt –, a másik választásom pedig Szentesi Éva Hamvaiból című könyve, amelynek a témájáról nem lehet eleget beszélni. Mert úgy állunk hozzá, hogy ez velünk nem történhet meg... Évánál 28 évesen diagnosztizáltak méhnyakrákot. Nem zuhant össze, mint sokan, hanem erőt vett magán, és eldöntötte, ő ebbe a betegségbe nem hal bele. Küzdelme, hozzáállása példaértékű. Te vagy a felelős a saját testedért! – mondja. Már eddig is nagyon sok nő életét mentette meg azzal, hogy kiállt a nyilvánosság elé a saját történetével. Éva blogját is nyomon követem, és azt írja, a betegsége abból adódott, hogy nem tudta elfogadni nőiességét, küzdött magával. Bízom abban, hogy a könyvet elolvasva én is értékelni fogom a bennem lévő nőt, és mindent megteszek azért, hogy vigyázzák rá.

Matrka Simon illusztrátor

A sapka, sál, meleg zokni mellett a könyvet szintén klasszikus karácsonyi ajándéknak tartom. Míg sál, sapka nem, az elmúlt 28 évben könyv mindig volt a fa alatt. Sokáig gondolkoztam, milyen könyvnek örülnék. Egy ideig nem jutott eszembe semmi, mivel már pár éve nem olvasok semmit. Aztán visszaemlékeztem a kora kamaszkori olvasási rohamom legelső komolyabb regényére. Ez volt John Irvingtől a Garp szerint a világ. Ezért abban a hitben, hogy újból olvasásra buzdít, mint ahogy Garp tette, a fa alá John Irving Fohász Owen Meanyért című regényét kérném a Jézuskától. Igaz, nem a legújabb művéről van szó, de sok jó értékelést olvastam róla, és a fülszöveg alapján ez egy furcsa, kissé abszurd történet, ami nekem nagyon megfelel. A könyv a narrátorról és egy rendkívül intelligens, furcsa hangú gnóm barátjáról, kettejük kapcsolatáról szól. A történet az 50-es évek Amerikájában játszódik. Végigkövethetjük, furcsa véletlenek sorozata nyomán miként válik ebből a kigúnyolt és lenézett gnóm fiúból végzetes sorsú hős.

Tóth Gábor tanár, drámapedagógus

Jaj, ez nehéz lesz. Merthogy egyetlen könyvre vágyni nem tudok (nem lehet?). Ugorjunk hát neki tételesen. 1. A Vonnegut-életműsorozat a Helikon Kiadó gondozásában. Szép fekete mind, biztos jobban mutatnak a polcon, mint a sok színes régi. 2. A Vaskakas Bábszínház által kiadott dráMAI mesék 5-7. kötete. Az első négy könyv kiváló bábdarabokat tartalmazott. (A folytatás már túl hosszú ideje lóg a levegőben. Félő, hogy ki se jön?) 3. Takto sa ma nikto nepýtal (W Press Kiadó) – Štefan Hríb beszélgetős könyve Jiří Grygarral kozmológiáról. Könnyed, értelmes tudomány-népszerűsítést sejtek bele. 4. Paul Johnson: Értelmiségiek (Európa Kiadó). Szégyen, nem szégyen, ez a könyv még bizony elolvasásra vár. Pedig egy ideje már ott szerepel a bakancslistámon. GV cimborának is megígértem, hogy elolvasom. Talán 2017-ben összejön. 5. Laboda Robi 12 000 soros eposzi költeménye. Remélem, hamarosan összehozza. Vágyom az olvasására nagyon. 6. A marianumos színjátszók idei szövegkönyve. Na, jó, ez saját munka. De lassan neki kellene ülni ennek is. 7. Egy bankkönyv jó sok pénzzel...

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?